USNA | Trophies

The McMillan Cup

Awarded annually to the winner of the McMillan Cup Regatta.

The McMillan CupHistory: The McMillan Cup Regatta is the oldest collegiate sailing event. Originally, the McMillan Cup was known as the Oliver Hay Trophy. The latter, was established in 1928 by Mr. Briggs Cunningham as an event to honor a well known Yale alumnus sailor and was retired in 1930. The McMillan cup was donated by Mr. William McMillan of Baltimore, MD, but with the understanding that his name not appear on the Cup. As the McMillan Cup Regatta was primarily an intercollegiate large yacht racing event for New England and Middle Atlantic States, it was sailed on the East Coast. Up to 1950, the regattas were held at various sailing centers in New England. After World War II, it became apparent that the competing colleges would have difficulty in obtaining sufficient boats to carry on the McMillan Cup. and in 1950 the Naval Academy offered their 44' Luders Yawls for Intercollegiate Yacht Racing (ICYRA) competition. Since that time the regattas has been a Chesapeake Bay event.

 

Winners of the McMillan Cup

Year College Year College Year College Year College
1930 Princeton 1956 Brown 1982 Princeton 2008  Coast Guard 
1931 Princeton 1957 USCGA 1983 SUNY-MC 2009  Coast Guard 
1932 Harvard 1958 Navy 1984 Navy 2010 Navy
1933 Dartmouth 1959 Princeton 1985 Navy 2011  King's Point
1934 Harvard 1960 Williams 1986 CT College 2012 Navy 
1935 Princeton 1961 Navy 1987 USCGA 2013 Coast Guard
1936 Princeton 1962 Babson 1988 Princeton    
1937 Yale 1963 Yale 1989 Dartmouth    
1938 Harvard 1964 Babson 1990 Brown    
1939 Williams 1965 Princeton 1991 Canceled    
1940 Williams 1966 Tufts 1992 Cornell    
1941 Dartmouth 1967 Tufts 1993 Mass Mar.    
1942 Dartmouth 1968 Yale 1994 Mass Mar.    
1943 MIT 1969 Brown 1995 St. Mary's    
1944 Harvard 1970 Rhode Island 1996 Navy    
1945 USCGA 1971 Harvard 1997 Navy    
1946 MIT 1972 Cornell 1998 Boston Col.    
1947 Yale 1973 Dartmouth 1999 Navy    
1948 Yale 1974 Navy 2000 St. Mary's    
1949 Princeton 1975 Yale 2001 Coast Guard    
1950 Brown 1976 Brown 2002 Coast Guard    
1951 MIT 1977 Navy 2003 Mass Mar.    
1952 Williams 1978 Tufts 2004 Navy    
1953 MIT 1979 Harvard 2005 Navy    
1954 USCGA 1980 Navy 2006 Navy    
1955 Navy 1981 Navy 2007 Navy    

LT Jeff Stanley Memorial Trophy

Awarded annually to the second place team in the Kennedy Cup Regatta.

LT Jeff Stanley Memorial TrophyHistory: LT Jeff Stanley Trophy is a memorial to honor LT Jeff Stanley, USN, Class of 1970, who was killed in an aircraft over the Pacific Ocean in 1974. Throughout his four years at the Naval Academy, LT Stanley served as an excellent example as a midshipman and Corinthian yachtsman. His participation on the Varsity Dinghy Team, Class "A" Ocean Racing Team, and on four Kennedy Cup Teams, caused him to be looked upon by both his superiors and peers as rare master of the varied aspects of Yacht Racing. It was in his enthusiastic support an participation in the Kennedy Cup that he is most remembered by those who knew him well.

 

Winners of the LT Jeff Stanley Memorial Trophy

Year Recipient
1975 Tufts University
1976 Webb University
1977 Tulane University
1978 MIT
1979 UC Santa Barbara
1980 King's Point
1981 Princeton
1982 SUNY - NY Maritime
1983 Princeton
1984 Navy
1985 UC Santa Barbara
1986 UC Santa Barbara
1987 Connecticut College
1988 Coast Guard
1989 Dartmouth
1990 Dartmouth
1991 UC Berkley
1992 Navy
1993 Dartmouth
1994 Cornell
1995 Mass Maritime
1996 College of Charleston
1997 College of Charleston
1998 College of Charleston
1999 Mass Maritime
2000 Navy
2001 University of Rhode Island
2002 Mass Maritime
2003 US Naval Academy
2004 US Naval Academy
2005 US Naval Academy
2006 University of Rhode Island
2007 Cal Maritime
2008 US Naval Academy
2009 Coast Guard Academy
2010 Cal Maritime
2011 Cal Maritime

The Intrepid Trophy

Awarded annually to the winner of the to the team with the best scores from two days of racing in intercollegiate competition in large yachts.

The Intrepid TrophyHistory: The intrepid Trophy was established in 1990, but then not sailed again until 1998. It is an offshore event sailed in Navy 44's on the Chesapeake Bay. Day one involves a series of fleet races, with a winner determined. Day two's format is match racing for one round robin. The winner is the team with the lowest overall score considering both days of racing.

 

Winners of the Intrepid Trophy

Year Fleet Racing Match Racing Overall Winner
1998 Navy Navy Navy
1999 Navy Navy Navy
2000 Navy University of South Florida Navy
2001 Coast Guard Coast Guard Coast Guard
2002 US Naval Academy No Racing US Naval Academy
2003 US Naval Academy US Naval Academy US Naval Academy
2004 US Naval Academy No Racing US Naval Academy
2005 US Naval Academy No Racing US Naval Academy
2006   Mass Maritime, Mich St., US Naval Academy  
2007   US Naval Academy, Univ Michigan  
2008   Maine Maritime  
2009   NY Maritime  
2010   Maine Maritime  
2011   St. Mary's College  

The Truxtun Umsted Memorial Cup

Awarded annually to the winning team of the Truxton Umsted intercollegiate regatta held in early March.

The Truxtun Umsted TrophyHistory: The Truxton Umsted Memorial Regatta was established in 1971 and is held at the United States Naval Academy.

 

Winners of the Truxton Umsted Memorial Trophy

Year First Second Third
1971 Rohde Island SUNY Maritime Navy
1972 Navy Tulane Stevens
1973 Navy SUNY Maritime Brown
1974 Coast Guard Navy Citadel
1975 Michigan Kings Point SUNY Maritime
1976 Tufts Rhode Island Navy
1977 SUNY Maritime Kings Point Navy
1978 Kings Point Navy Tufts
1979 Kings Point Navy Texas
1980 Kings Point Navy Tufts
1981 Tufts Navy Boston University
1982 Kings Point Tufts Tulane
1983 Navy Kings Point Old Dominion
1984 Kings Point Navy Tufts
1985 Navy Kings Point Brown
1986 Navy Charleston Old Dominion
1987 Old Dominion Yale Tulane
1988 Navy Rhode Island Old Dominion
1989 UC Irvine Old Dominion Tulane
1990 Navy Charleston Old Dominion
1991 Navy Brown Christopher Newport
1992 Tufts Navy St. Mary's
1993 Navy Tufts University of Hawaii
1994 Navy Tufts Old Dominion
1995 Navy Tufts St. Mary's
1996 St. Mary's Navy Tufts
1997 Charleston Navy Tufts
1998 Navy Charleston St. Mary's
1999 Hobart William Smith Tufts Harvard
2000 St. Mary's Charleston Navy
2001 Charleston Queen's University Old Dominion
2002 Harvard Tufts Old Dominion
2003 Hobart William Smith Tufts Harvard
2004 St. Mary's Georgetown Hobart William Smith
2005 Harvard Navy St. Mary's
2006 Georgetown Tufts Hobart William Smith
2007 St. Mary's Hobart William Smith NY Maritime
2008 St. Mary's Boston College Yale
2009 Georgetown Yale Boston College
2010 Brown University Hobart William Smith St. Mary's College
2011 College of Charleston Georgetown Navy

The Shields Trophy

Awarded annually to the winner of the offshore regatta held among the service academies.

The Shields TrophyHistory: The Shields Trophy is awarded annually to the winner of the offshore regatta held among the Service Academies. This competition was started in 1963 and then discontinued in 1986. However in 1996, the regatta was revived with nine schools participating in the event. The event in now run every year.

 

Winners of the Shields Trophy

Year College Recipient
1963 Kings Point Robert Lindmark
1964 Navy Eric Pilger
1965 Kings Point John Eggers
1966 Navy Edward Munger
1967 Navy David Pallesen
1968 Coast Guard Robert Ofserf
1969 Navy David Pallesen
1970 Kings Point Thomas Dabney
1971 New York Maritime Gary Jobson
1972 Kings Point Michael Buzzell
1973 Coast Guard William Learn
1974 New York Maritime Thomas Gallagher
1975 Navy Gar Wright
1976 Navy Gar Wright
1977 New York Maritime Andy Dize
1978 Maine Maritime James Evans
1979 Kings Point Jude Brown
1980 New York Maritime Peter Coleman
1981 Navy Theodore Mortonson
1982 Navy Robert Russell
1983 Navy Steve Bowman
1984 Navy George Slook
1985 Maine Maritime Paul Wynn
1996 Mass Maritime Charlie Strahley
1998 Navy Matt Severson
2000 Coast Guard Will Walker
2001 Navy George Roland
2002 Navy Michael Stapleton
2003 Cal. Maritime Jesse Cartee
2004 King's Point William Howell
2005 Cal Maritime Andy Goodman
2006 Cal Maritime  
2007 Cal Maritime  
2008 SUNY Maritime  
2009 SUNY Maritime  
2010 Cal Maritime  
2011 Navy James Chesson

Leonard M. Fowle Trophy - ICYRA Trophies

Awarded annually to the college with the greatest number of Fowle Trophy points, compiled from the results of the six ICYRA Championships: Dinghy, Team Racing, Women's, Singlehanded (men's and women's), and Sloop.

The Leonard M. Fowle TrophyHistory: The Fowle Trophy honors the late Graduate Secretary of the New England District and Executive Vice President of the ICYRA/NA. Len served in both posts from their creation until his death in 1973 and his devotion to college sailing is without peer. College sailing today had its very beginnings in the organizational ability and personal drive of this one man.

 

Winners of the Leonard M. Fowle Trophy

Year College Year College
1972 New York Maritime 1992 Navy
1973 New York Maritime 1993 Tufts
1974 Tulane 1994 Tufts
1975 Tufts 1995 Tufts
1976 Tufts 1996 Tufts
1977 Navy 1997 Navy
1978 Navy 1998 College of Charleston
1979 Navy 1999 Tufts
1980 Navy 2000 St Mary's
1981 Navy 2001 Harvard University
1982 Navy 2002 Harvard University
1983 Navy 2003 Harvard University
1984 Tufts 2004 Harvard University
1985 Boston University 2005 Harvard University
1986 College of Charleston 2006 Georgetown University
1987 Navy 2007 College of Charleston
1988 College of Charleston 2008 Boston College
1989 Old Dominion 2009 Yale University
1990 Old Dominion 2010 Boston College
1991 Brown 2011 Boston College

Henry A. Morss Memorial Trophy - ICYRA Trophies

Awarded to the school with the best combined scores for the two divisions. This regatta must be sailed in two person dinghies not less than 11 feet, nor more than 15 feet. The regatta is run in the two division fleet racing format that has been most commonly used in the ICYRA's 50 year history.

The Henry A. Morss Memorial TrophyHistory: The North American Dinghy Championship Trophy is a memorial to the late Henry Morss, Boston Yachtsman and 1907 Bermuda Race winner, who was an MIT alumnus and benefactor. The Morss Trophy was presented in 1937 by Charles Francis Adams, Edwin A. Beardman, Charles P. Curtis, Chandler Hovey, and Gerald B. Lambert, nationally known yachtsman. The early competitions were sailed at MIT on the Charles River, but since 1946 the site has been rotated throughout the member districts of the Intercollegiate Yacht Racing Association.

 

Winners of Henry A. Morss Memorial Trophy

Year College Year College Year College
1937 MIT 1963 Princeton 1989 Old Dominion
1938 MIT 1964 British Col. 1990 UC-Irvine
1939 MIT 1965 URI 1991 USNA
1940 Princeton 1966 Coast Guard 1992 Dartmouth
1941 Princeton 1967 URI 1993 USNA
1942 Brown 1968 San Diego St 1994 USNA
1943 MIT 1969 San Diego St 1995 USNA
1944 Coast Guard 1970 USC 1996 USMMA
1945 MIT 1971 USC 1997 Tufts
1946 MIT 1972 UC-Irvine 1998 Old Dominion
1947 Yale 1973 Tulane 1999 Boston U
1948 Brown 1974 Harvard 2000 St. Mary's
1949 Yale 1975 Yale 2001 Tufts
1950 Yale 1976 Tufts 2002 St. Mary's
1951 MIT 1977 URI 2003 Harvard
1952 Harvard 1978 USC 2004 University of Hawaii
1953 Harvard 1979 USMMA 2005 Hobart William Smith
1954 MIT 1980 Tufts 2006 College of Charleston
1955 MIT 1981 Tufts 2007 College of Charlesto
1956 USNA 1982 Boston U 2008 Georgetown University
1957 USNA 1983 USMMA 2009 St. Mary's
1958 MIT 1984 USMMA    
1959 Harvard 1985 Boston U    
1960 Coast Guard 1986 Charleston    
1961 MIT 1987 USMMA    
1962 Coast Guard 1988 UCI    

Walter Cromwell Wood Bowl - ICYRA Trophies

Awarded annually to the college who wins the North American Team Racing Championship.

The Walter Cromwell Wood TrophyHistory: A full round-robin series is sailed with each college racing all opposing colleges once. The Walter C. Wood Trophy was donated by MIT graduates and friends in honor of Walter C. "Jack" Wood of MIT for his outstanding contributions to intercollegiate sailing. Jack was MIT first sailing director and, in conjunction with Len Fowle, was founder of college racing.

 

Winners of the Walter Cromwell Wood Bowl

Year College Year College
1970 New England I.S.A 1978 U.S. Naval Academy
  URI 1979 U.S. Naval Academy
  Yale 1980 Boston University
  Harvard 1981 Long Beach State
1971 Pacific Coast I.Y.R.A. 1982 Boston University
  San Diego State 1983 USMMA
  USC 1984 Tufts University
1972 Midwest C.S.A. 1985 USC
  University of Michigan 1986 Tulane University
  Michigan State 1987 U.S. Naval Academy
  Notre Dame 1988 UC Irvine
  Ohio Wesleyan 1989 U.S. Naval Academy
1973 Southeastern I.S.A 1990 Old Dominion
  Texas 1991 U.S. Naval Academy
  Tulane University 1992 U.S. Naval Academy
1974 New Engalnd I.S.A. 1993 Tufts University
  USCGA 1994 Tufts University
  Harvard 1995 Tufts University
1975 Midwest C.S.A 1996 Tufts University
  University of Michigan 1997 Stanford
  Michigan State 1998 Old Dominion
1976 New England I.S.A 1999 St. Mary's
  Tufts University 2000 St. Mary's
  Yale 2001 Georgetown University
1977 URI    

Gerald C. Miller Trophy - ICYRA Trophies

Awarded annually to the first place team in women's nationals.

The Gerald C. Miller TrophyHistory: In 1961, the New England Women's Intercollegiate Sailing Association (NEWISA) was formed when New England no longer permitted women to sail in varsity regattas. Eventually NEWISA, and her sister organization, the Middle Atlantic Association of Women Sailors (MAAWS), organized the first women's nationals in 1967. Policies and procedures for the event were set at the ICYRA annual meeting in 1970, and in 1978 the results of the Women's Nationals were first included in the scoring for the Leonard Fowle Trophy. Gerald Miller was the coach at Boston University in the late 1960's and was one of the originators of the first women's nationals.

 

Winners of the Gerald C. Miller Trophy

Year College Year College
1967 Wilson 1988 Brown
1968 Radcliffe 1989 Brown
1969 Radcliffe 1990 Tufts
1970 Radcliffe 1991 Navy
1971 M.I.T 1992 Dartmouth
1972 Radcliffe 1993 Tufts
1973 M.I.T. 1994 Tufts
1974 Princeton 1995 St. Mary's College
1975 Princeton 1996 Tufts
1976 Princeton 1997 Navy
1977 Princeton 1998 Brown
1978 U.C. Berkeley 1999 Tufts
1979 Navy 2000 Dartmouth
1980 Navy 2001 University of Hawaii
1981 Navy 2002 Old Dominion
1982 Old Dominion 2003 Tufts
1983 Navy 2004 Yale
1984 Tufts 2005 Harvard
1985 Brown 2006 Charleston
1986 Tufts 2007 St. Mary's
1987 Old Dominion 2008 Boston College
    2009 Yale
    2010 College of Charleston
    2011 University of Rhode Island

The Cornelius Shields Sr. Trophy - ICYRA Trophies

Awarded annually to the winner of the North American Intercollegiate Sloop Championships by the ICSA.

The Cornelius Shields Sr. TrophyHistory: The ICYRA/NA Sloop Championship was inaugurated in 1972 with the first championship held at the University of California, Irvine in the Shields class sloops. To commemorate that event, the Pacific Coast I.Y.R.A. donated the Cornelius Shields Trophy. The trophy was named in honor of Mr. Shield of Larchmont, New York, who was one of the most well known sailors of his time, and was one of the largest benefactors of collegiate sailing. He donated more than 80 of the Shields class sloops to colleges throughout the U.S. and was named to the collegiate Hall of Fame in its initial Year.

 

Winner of the Cornelius Shields Sr. Trophy

Year Recipient Year Recipient
1972 University of Michigan 1992 College of Charleston
1973 New York Maritime 1993 Old Dominion
1974 Tulane 1994 St. Mary's College
1975 University of Southern California 1995 U.S. Naval Academy
1976 U. of California, Santa Cruz 1996 U.S. Naval Academy
1977 U.S. Naval Academy 1997 Boston University
1978 U.S. Naval Academy 1998 Kings Point
1979 University of Texas 1999 College of Charleston
1980 U. of California, Irvine 2000 Harvard University
1981 University of Texas 2001 Harvard University
1982 Boston University 2002 Harvard University
1983 U.S. Naval Academy 2003 College of Charleston
1984 U. of California, Santa Barbara 2004 USMMA KP
1985 University of Washington 2005 Texas A&M Galveston
1987 U.S. Naval Academy 2006 College of Charleston
1988 Connecticut College 2007 St. Mary's
1989 Old Dominion 2008 USF
1990 Old Dominion 2009 Boston College
1991 College of Charleston    

Glen S. Foster Trophy - ICYRA Trophies

Awarded annually the winner of the ICYRA North American Singlehanded Championship.

The Glen S. Foster TrophyHistory: This regatta, originated in 1963, is given in appreciation to Mr. Foster for his interest in collegiate sailing and devotion to singlehanded competition, particularly in the Finn class.

 

Winners of the Glen S. Foster Trophy

Year Recipient College
1963 Basil Twist Jr. Stanford University
1964 Steven C. Martin U.S. Coast Guard Academy
1965 Robert H. Purrington Princeton University
1966 Carl S. Van Duyne Princeton University
1967 Henry Sprague III University of Southern California
1968 Frederick V. Minson U.S. Coast Guard Academy
1969 Thomas W. McLaughlin San Diego State University
1970 Robert E. Doyle Harvard University
1971 William L. Campbell U.S. Naval Academy
1972 Gary A. Jobson New York Maritime College
1973 Gary A. Jobson New York Maritime College
1974 Augustin G. Diaz Tulane University
1975 Roger W. Altreuter Tufts University
1976 James B. McCreary Tufts University
1977 William C. Buchan University of Washington
1978 Paul M. Van Cleve U.S. Naval Academy
1979 Alexander Smigelski Jr. U.S. Merchant Marine Academy
1980 R. Stuart Johnstone Tufts University
1981 Robert G. Anoll U.S. Naval Academy
1982 Thomas A. Lihan U.S. Merchant Marine Academy
1983 Scott J. MacLeod Tulane University
1984 Brian R. Ledbetter U.S. Naval Academy
1985 Scott J. MacLeod Tulane University
1986 Alexander C. Cutler U.S. Naval Academy
1987 Alexander C. Cutler U.S. Naval Academy
1988 Christopher B. Larson College of Charleston
1989 Michael W. Martin Old Dominion University
1990 Morgan W. Larson College of Charleston
1991 Willis A. Lovell College of Charleston
1992 Bradley M. Rodi U.S. Naval Academy
1993 Mark Mendelblatt Tufts University
1994 John Torgerson Old Dominion
1995 William A. Hardestry III U.S. Merchant Marine Academy
1996 Senet Bischoff Tufts University
1997 John Torgerson Old Dominion
1998 Marty Essig Queens/Canada
1999 Dalton Bergan University of Southern California
2000 Oskar Johansson Queens/Canada
2001 Bruce Mahoney University of Texas
2002 David J. Wright USMMA KP
2003 Andrew Campbell Georgetown University
2004 Vincent Porter Harvard University
2005 Andrew Campbell Georgetown University
2006 Andrew Campbell Georgetown University
2007 Emery Wagner Stanford University
2008 Thomas Barrows Yale University
2009 Cy Thompson Roger Williams University

The Everett Morris Memorial Trophy - ICYRA Trophies

Awarded annually to the best collegiate sailor as selected by the ICYRA of North America.

The Everett Morris Memorial TrophyHistory: The U.S. Naval Academy and the executive committee of the Intercollegiate Yacht Racing Association annually present this trophy to the "Best Intercollegiate Sailor." Captain Everett B. Morris was a world renowned yachting journalist and editor and a member of the Naval Academy's FALES Committee.

 

Winners of the Everett Morris Memorial Trophy

Year Recipient College
1968 Scott H. Allan University of Southern California
1969 Tim P. Hogan University of Southern California
1970 Richard T. Doyle Notre Dome
1971 Johnathon Wright U.S. Merchant Marine Academy
1972 Gary Jobson New York Maritime Academy
1973 Gary Jobson New York Maritime Academy
1974 Augie Diaz Tulane University
1975 Roger Altreuter Tufts University
1976 Peter F. Isler Yale University
1977 Carl Buchan University of Washington
1978 Steve Benjamin Yale University
1979 Alexander Smigelski U.S. Merchant Maine Academy
1980 R. Stuart Johnstone Tufts University
1981 Paul Dickey Tufts University
1982 Ken Read Boston University
1983 Morgan Reeser U.S. Merchant Marine Academy
1984 Morgan Reeser U.S. Merchant Marine Academy
1985 John M. Renehen U.S. Merchant Marine Academy
1986 Bradford S. Read Boston University
1987 Robert E. Hallawell U.S. Naval Academy
1988 Chris Larson College of Charleston
1989 Terry Hutchinson Old Dominion University
1990 Terry Hutchinson Old Dominion University
1991 Willis A. Lovell College Charleston
1992 Bradley M. Rodi U.S. Naval Academy
1993 Bradley M. Rodi U.S. Naval Academy
1994 Tyler W. Moore College of Charleston
1995 Ryan Cox U.S. Naval Academy
1996 Senet Bischoff Tufts University
1997 Tim Wadlow Boston University
1998 William A. Hardesty U.S. Merchant Marine Academy
1999 Mark Ivey St. Mary's College
2000 Dalton Bergan University of Southern California
2001 Tyler Pruett Boston College
2002 Sean W. Doyle Harvard University
2003 Clay Bishoff Harvard University
2004 Cardwell Potts Harvard University
2005 Mikee Anderson USC
2006 Andrew Campbell Georgetown University
2007 Trevor Moore Hobart William Smith
2008 Chris Behm Georgetown University
2009 Charlie Buckingham Georgetown University

Robert M. Allan Sr. Trophy - ICYRA Trophies

Awarded annually to the winners of the "A" division in the ICYRA Dinghy championship.

The Robert M. Allan Sr. TrophyHistory: The Robert M. Allan Sr. Trophy was donated in memory of Robert M. Allan, Sr, who timeless to collegiate yacht racing is represented in this trophy.

 

Winners of the Robert M. Allan Sr. Trophy

Year Recipient College Year Recipient College
1937 C. Runyon Colie MIT 1982 Morgan Reeser USMMA
1938 Stuart Allbright Dartmouth 1983 F. Nevin Sayr Tufts
1939 Ralph Fletcher Brown 1984 Morgan Reeser USMMA
1940 Roger Wilcox Harvard 1985 Bradford Read Boston U.
1941 Leonard Romagna Brown 1986 Mike Pinckney Charleston
1942 Russell Mattern Boston U. 1987 Peter Reneha USMMA
1943 Samuel Parkinson MIT 1988 John Pinckney UCI
1944 George O'Day Harvard 1989 Terry Hutchinson ODU
1945 Charles Bloomer MIT 1990 Charles Ulmer Tufts
1946 Charles Hunt MIT 1991 Brad Rodi Navy
1947 Robert Monetti Yale 1992 Chris McDowel Dartmouth
1948 Robert Monetti Yale 1993 Brad Rodi Navy
1949 Charles L. III Brown 1994 Tim Healy St. Mary's
1950 Robert Monetti Yale 1995 Mark Mendelblatt Tufts
1951 Robert Nickerso MIT 1996 Bill Hardesty USMMA
1952 Lawrence Shep UC 1997 Graeme Woodworth Tufts
1953 Charles Hoppin Harvard 1998 Steven Hunt Charleston
1954 William Bucha U. Wash 1999 Jon Baker Tufts
1955 Alan DeBrec MIT 2000 Anthony Kotoun St. Mary'
1956 Frederic Hoppin Harvard 2001 Pete Levesque Tufts
1957 James Googe Navy 2002 Brian Lake Hawaii
1958 Bruce Goldsmith U. Michigan 2003 Clay Bisoff Harvard
1959 Harold Brown Boston U. 2004 Brian Lake Hawaii
1960 Ronald Marshall OSU 2005 Brian Lake Hawaii
1961 Peter Gray MIT 2006 Andrew Campbell Georgetown
1962 Jhon Wuestneck USCGA 2007 Russ O'Riely Charleston
1963 Carter Ford Harvard 2008 Andrew Perry Brown
1964 Colin Park Brit Col 2009 Thomas Barrows Yal
1965 Henry Schofield UCLB      
1966 Kim Desenberg Stanford      
1967 Scott Allan USC      
1968 Thomas McLaughlin SD State      
1969 John Dane Tulane      
1970 Argyle Campbell Navy      
1971 Rolin Whyte URI      
1972 Gary Jobson USMMA      
1973 William Campbell Navy      
1974 Terry Neff Harvard      
1975 Mark Laura U. Wash      
1976 Douglas Bergh UC Berk      
1977 Ross Griffith USC      
1978 Mark Rastello UCLA      
1979 Stuart Johnstone Tufts      
1980 Jack Slatter Boston U.      
1981 Paul Dicke Tufts      

Robert M. Allan Jr. Trophy - ICYRA Trophies

Awarded annually to the winners of the "B" division in the ICYRA Dinghy championship.

The Robert M. Allan Jr. Trophy

 

Winners of the Robert M. Allan Jr. Trophy

Year Recipient College Year Recipient College
1937 John R. Fales Princeton 1982 Kenneth W. Read Boston U.
1938 F. Gardner Cox Princeton 1983 Allen Lindsey USMMA
1939 C. Runyon Colie MIT 1984 Allen Lindsey USMMA
1940 Leonard Romagna Brown 1985 Peter Melvi Boston U.
1941 F. Gardner Cox Princeton 1986 George H. Slook Navy
1942 Leonard Romagna Brown 1987 Robert Hallawell Navy
1943 Harold Boerick MIT 1988 James B. Weber ODU
1944 Arthur Fontaine USCGA 1989 Per J. Lovfald Navy
1945 Leigh A. Brite MIT 1990 Mike Sturman UCI
1946 Davenport Lindsay Holy Cross 1991 Susan S. Minton Navy
1947 John M. Clark USCGA 1992 Dave Mendelblatt Tufts
1948 Frederick Wilso Brown 1993 Morgan Larson U. Hawaii
1949 Robert F. Coulson Yale 1994 Nick Trotman Tufts
1950 Lawrence A. Shep UC 1995 Andy Beeckma UC Irvine
1951 Charles S. Hoppin Harvard 1996 Peter Well UC Irvine
1952 Charles S. Hoppin Harvard 1997 Tim Fallon Tufts
1953 James Nathanson Harvard 1998 Mark Zagol ODU
1954 Alan J. DeBere MIT 1999 Brian Stanford Boston U.
  Lewis J. Bedford UCLA 2000 Dalton Berga USC
1955 Fred A. Brooks MIT 2001 Margaret Gill Harvard
1956 James P. Goege Navy 2002 Brent Jansen St. Mary's
1957 A. Wallace Everest Boston U. 2003 Cardwell Potts Harvard
1958 William Widnall MIT 2004 John Pearce HWS
1959 William Saltonastall Harvard 2005 Trevor Moore HWS
1960 John A. Wuestneck USCGA 2006 Russ O'Riely Charleston
1961 Donald E. Nelson MIT 2007 Thomas Barrows Yale
1962 Colin N. Park Brit Col 2008 Charlie Buckingham Georgetown
1963 Edward Greenberg Princeton 2009 Michael Menninger St. Mary's
1964 George Vandervort SD State      
1965 David S. Miller        
1966 James T. Ingham USCGA      
1967 Harry Schofield CSU, LB      
1968 Edward O. Butler SD State      
1969 Thomas E. Bernard USCGA      
1970 Timothy P. Hoga USC      
1971 Paul Hunrichs USC      
1972 Jeff McDermaid UCI      
1973 Douglas Bull Tulane      
1974 Michael Crowley USMMA      
1975 Peter Isler Yale      
1976 Peter Isler Yale      
1977 Joseph Balaconis USMMA      
1978 Danforth G. Knapp URI      
1979 Kelly Gough Texas      
1980 F. Nevin Sayre Tulane      
1981 Ralph Kinder Tulane      

Oxford University Yacht Club Trophy - ICYRA Trophies

Awarded annually to the second place team in the ICYRA Dinghy Championships.

The Oxford University Yacht Club TrophyHistory: This trophy was presented to the ICYRA by the Oxford University Yacht Club team and its Captain Jeremy Thomas in 1954 on the occasion of the first of a continuing series of British Universities vs. North American Colleges regattas held alternately in the United States and Great Britain every two years. The trophy has become emblematic of the second place team in the ICYRA Dinghy Championships.

 

Winners of the Oxford University Yacht Club Trophy

Year College Year College
1937 Harvard 1975 San Diego State
1938 Brown 1976 Webb
1939 Princeton 1977 Tufts
1940 MIT 1978 Yale
1941 Harvard 1979 Tufts
1942 MIT 1980 Boston University
1943 Harvard 1981 Yale
1944 Harvard 1982 USMMA
1945 USCGA 1983 Tufts
1946 USCGA 1984 Navy
1947 USCGA 1985 USMMA
1948 Yale 1986 Brown
1949 Brown 1987 Kings Point
1950 California 1988 Old Dominion University
1951 Harvard 1989 Navy
1952 Navy 1990 Old Dominion University
1953 Navy 1991 Brown
1954 Harvard 1992 Navy
1955 Navy 1993 Navy
1956 Brown 1994 Tufts
1957 MIT 1995 UC Berkeley
1958 University of Michigan 1996 UC Irvine
1959 Boston University 1997 Boston University
1960 Princeton 1998 USMMA
1961 Navy 1999 St. Mary's College
1962 Harvard 2000 Hobart & William Smith
1963 Harvard 2001 Harvard
1964 San Diego State 2002 Harvard
1965 San Diego State 2003 Hawaii
1966 Tufts 2004 Georgetown
1967 Princeton 2005 Hawaii
1968 Yale 2006 Georgetown University
1969 USC 2007 Dartmouth College
1970 University of Michigan 2008 Boston College
1971 Harvard 2009 Yale
1972 New York Maritime Academy    
1973 Yale    
1974 Tufts    

Metropolitan Sailing League Trophy - ICYRA Trophies

Awarded annually to the third place team in the Dinghy Championship.

The Metropolitan Sailing League TrophyHistory: This Trophy was a first presented in 1971 and is awarded to the third place team in the ICYRA Dinghy Championship.

 

Winners of the Metropolitan Sailing League Trophy

Year College Year College
1937 Princeton 1975 Tufts
1938 Williams 1976 Yale
1939 Brown 1977 University Washington
1940 Brown 1978 University of Rhode Island
1941 Brown 1979 Navy
1942 Harvard 1980 Navy
1943 Brown 1981 Tulane
1944 MIT 1982 C.S.U. Long Beach
1945 Yale 1983 Navy
1946 Holy Cross 1984 University of Washington
1947 Brown 1985 USC
1948 Navy 1986 Tulane
1949 Harvard 1987 Navy
1950 George Washington 1988 Charleston
1951 California 1989 U.C. Irvine
1952 MIT 1990 Tufts
1953 MIT 1991 Old Dominion
1954 UCLA 1992 St. Mary's College
1955 Princeton 1993 University of Hawaii
1956 University of Michigan 1994 College of Charleston
1957 Boston University 1995 U.C. Irvine
1958 Navy 1996 College of Charleston
1959 Princeton 1997 College of Charleston
1960 Navy 1998 Hobart & William Smith
1961 Harvard 1999 Harvard
1962 Brit. College 2000 USC
1963 San Diego State 2001 Dartmouth
1964 MIT 2002 Hawai
1965 C.S.U. Long Beach 2003 St. Mary's
1966 Ohio State 2004 Hobart & William Smith
1967 C.S.U. Long Beach 2005 Dartmouth College
1968 Tulane 2006 Harvard University
1969 Tulane 2007 Yale
1970 Yale 2008 St. Mary's
1971 Universtiy of Rhode Island 2009 Georgetown
1972 Brit. College    
1973 U.C. Irvine    
1974 Tulane    

The Madeline Cup - ICYRA Trophies

Awarded annually to the winner of the ICYRA women's championship in the "A" division.

The Madeline CupHistory: This trophy, along with the Judy Lawson Trophy, were first given in 1967. The Madeline Cup is awarded to the low point skipper of "A" division in the ICYRA Women's Dinghy Championship. Ms. Madeline was the graduate secretary of MAAWS and helped initiate the first women's nationals.

 

Winners of the The Madeline Cup

Year Recipient College
1967 Ruth McDowell MIT
1968 Nance Lowe Wilson
1969 Jane Chalmers Radcliffe
1970 Priscilla Storer Radcliffe
1971 Kathy Jones MIT
1972 Maria Bouto MIT
1973 Barbie Grant Radcliffe
1974 Nina Nielsen Princeton
1975 Alison Jolly Columbia
1976 Alison Jolly Florida State
1977 Anne Presto Princeton
1978 Nell Taylor Yale
1979 Carol Par Penn State
1980 Joni Palmer Miami Ohio
1981 Mary Brigden Navy
1982 Amy Wardell Yale
1983 Pam Corwin Navy
1984 Liz Morro Tufts
1985 J. J. Fetter Yale
1986 Justine Tomcheck Tufts
1987 Roslyn Rea Northwestern
1988 Kris Farrar Brown
1989 Hannah Swett Brown
1990 Susan Minton Navy
1991 Susan Minton Navy
1992 Susan Minton Navy
1993 Tracy Hayley Connecticut College
1994 Nicole Breault Yale
1995 Danielle Brennan St. Mary's College
1996 Katherine McDowel Tufts
1997 Tracy Hayley ConnecticuCollege
1998 Katy McDowell Brown
1999 Liz Bent Georgetown
2000 Margaret Gill Harvard
2001 Molly O'Bryan University of Hawaii
2002 Sally Barkow Old Dominion
2003 A.J. Crane Tufts
2004 A.J. Crane Tufts
2005 Anna Tunacliffe Old Dominion
2006 Alana O'Riely Charleston
2007 Adrienne Patterson St. Mary's
2008 Jane Mackey Yale
2009 Jane Mackey Yale

The Judy Lawson Trophy - ICYRA Trophies

Awarded annually to the winner of the ICYRA women's championship in the "B" division.

The Judy Lawson TrophyHistory: This trophy, along with the Madeline Cup, was fist give in 1967. The Judy Lawson trophy is given to the low point skipper of the "B" division in the ICYRA Women's Dinghy Championship

 

Winners of the Judy Lawson Trophy

Year Recipient College
1967 Lucy Thomson Wilson
1968 Jane Chalmers Radcliffe
1969 Anne Buhr Skidmore
1970 Sue Barneson USC
1971 Maria Bolo MIT
1972 Janice Stroud Radcliffe
1973 Shelley Bernstein MIT
1974 Marie Roehm Radcliffe
  Marilee Allan Princeton
1975 Anne Preston Princeton
1976 Anne Preston Princeton
1977 Becky Wood University of Rhode Island
1978 Vicki Call University of California Berkeley
1979 Kathy Karlson Navy
1980 Mary Brigden Navy
1981 Deborah Dunbar Navy
1982 Deborah Dunbar Navy
1983 J. J. Fetter Yale
1984 Heather Gregg Tufts
1985 Joann Norma Old Dominion University
1986 Heather Gregg Tufts
1987 Flurry Norman Old Dominion University
1988 Betsy Healey Boston University
1989 Julie Easom Tufts
1990 Carolyn Ulander Connecticut College
1991 Perry Reeves St. Mary's College
1992 Kristin Doyle Dartmouth
1993 Carisa Harris Tufts7
1994 Madeleine Hughes St. Mary's College
1995 Elizabeth Graves St. Mary's College
1996 Caitlin Macallister Tufts
1997 Julie Younger Navy
1998 Leigh Lucas Dartmouth
1999 Jen Provan Tufts
2000 Jen Provan Tufts
2001 Jamie Smith St. Mary's College
2002 Emma Lichtenstei Brown University
2003 Ali Sharp St. Mary's
2004 Elizabeth Roundtree Stanford
2005 Caroline Young Stanford
2006 Taylor Grimes Stanford
2007 Allie Blecher Charleston
2008 Elizabeth Barry Brown
2009 Anne Haeger Boston College
     
     
     

The Kleckner Trophy - ICYRA Trophies

Awarded annually to the second place team in the ICYRA Women's Dinghy Championship

The Kleckner TrophyHistory: This trophy along with the Miller Trophy was established in 1967. It is given to the second place team in the ICYRA Women's Dinghy Championships and honors Nancy Kleckner, the first graduate secretary of NEWISA.

 

Winners of the Kleckner Trophy

Year College Year College
1967 Cornell 1990 Brown
1968 Wilson 1991 Brown
1969 MIT 1992 College of Charleston
1970 MIT 1993 College of Charleston
1971 Boston University 1994 St. Mary's College
1972 MIT 1995 Navy
1973 Radcliffe 1996 Navy
1974 U.C. San Diego 1997 Brown
1975 Tufts 1998 Dartmouth
1976 MIT 1999 Dartmouth
1977 Yale 2000 Tufts
1978 Navy 2001 Dartmouth
1979 Yale 2002 Hawaii
1980 Boston University 2003 St. Mary's
1981 Tufts 2004 Harvard
1982 Tufts 2005 Charleston
1983 Tufts 2006 Georgetown
1984 Yale 2007 Charleston
1985 Boston University 2008 Brown
1986 Brown 2009 Charleston
1987 Brown    
1988 Dartmouth    
1989 Tufts    

The John F. Kennedy Memorial Trophy - ICYRA Trophies

Awarded annually to the winner of the National Collegiate Large Yacht Championship.

The John F. Kennedy Memorial TrophyHistory: The John F. Kennedy Memorial Trophy was presented to the U.S. Naval Academy in 1965 by Mr. C. Robert Yeager in behalf of the many friends of the late President. President Kennedy's love for sailing is perpetuated in the annual competition for the trophy.

 

Winner of The John F. Kennedy Memorial Trophy

Year College Recipient
1965 Harvard Edwin Butler
1966 Navy Robert L. Hamilton, Jr.
1967 Stanford Robert M. Allan III
1968 Stanford Thomas McCarthy
1969 Cornell David McFaul
1970 Tulane John Dane III
1971 Tulan John Dane III
1972 USMMA Jere White
1973 University of Michigan Bruce Nelson
1974 Dartmouth Albert G. Tierney
1975 University of Texas-Austin Mark Huling
1976 Yale Peter Isler
1977 Navy Richard O'Sullivan
1978 University of Tennessee Fred Walters
1979 Tufts Maurice Kurg
1980 Navy Nick Madigan
1981 Navy Nick Madigan
1982 Navy Dixon Smith
1983 New York Maritime William Hough
1984 USC-Santa Barbara Scott Dierdorff
1985 Texas A&M-Galveston Mike Wachter
1986 University of Rhode Island Marc Fischer
1987 University of Rhode Island Marc Fischer
1988 Navy Dan Whitney
1989 Navy Charles Pucciariello
1990 Navy Kevin Hawko
1991 University of Rhode Island Mark Lyons
1992 University of Rhode Island Mark Lyons
1993 Navy Oliver Vietor
1994 USC Shawn Bennett
1995 Navy Stephen Karson
1996 University of Rhode Island Jeff Gladchun
1997 Navy Ryan McCrillis
1998 University of Rhode Island Jeff Gladchun
1999 College of Charleston David Dabney
2000 College of Charleston Alan Uram
2001 Massachusetts Maritime Keith O'Leary
2002 College of Charleston Marcus Eagan
2003 College of Charleston  
2004 University of Rhode Island Michael Campbell
2005 King's Point  
2006 University of Rhode Island  
2007 Navy Matt Recker
2008 University of Rhode Island  
2009 Cal Maritime  
2010 Maine Maritime  

2011

Navy Dillon Rossiter

2012

Navy Andrew Shea

Sir Thomas Lipton Memorial Trophy - ICYRA Trophies

This trophy was given for the purpose of encouraging international and intersectional team racing between bonafide colleges and associations thereof. The challenge of the competition shall be comprised of not less than three or more than six crews

Sir Thomas Lipton Memorial TrophyHistory:  From the estate of Sir Thomas Lipton (1850-1931) this memorial trophy was offered to the Intercollegiate Yacht Racing Association of North America (ICYRA of NA) by Robert Bartly Smallwood in 1952 for Intercollegiate Yacht Racing to perpetuate the bonds of friendship and sailing forged by the famous British sportsman.

 

Winners of the Sir Thomas Lipton Cup

Year Team Year Team
1953 NEISA 1979 ICYRA
1954 NEISA 1981 BUSA
1955 NEISA 1983 ICYRA
1956 PCIYRA 1985 ICYRA
1957 Midwest CSA 1987 ICYRA
1958 Midwest CSA 1989 ICYRA
1959 BUSA 1991 BUSA
1960 BUSA 1993 ICYRA
1962 ICYRA of NA 1995 ICYRA
1965 ICYRA of NA 1997 ICYRA
1967 BUSA 1999 BUSA
1969 BUSA    
1971 BUSA    
1973 ICYRA of NA    
1975 BUSA    
1977 BUSA    

The John Lord King Trophy - ICYRA Trophies

Awarded annually to the winner of the match racing series between two teams with three races comprising the series.

The John Lord King TrophyHistory: This trophy, along with the British-America, Lipton, and Performance Sailcraft trophies, was established in 1967. It is usually sailed in larger yawls and more recently in the Navy 44's.

 

Winners of the John Lord King Trophy

Year Team Year Team
1967 ICYRA 1987 ICYRA
  David Curtis 1989 ICYRA
  David Coit   Peter Alarie
  David Halberstadt   Zack Leonard
  James Ingham   Jamie Malm
  Charles Lamson   Charlie Ogletree
  Frederick Minson   John Lovell
1969 ICYRA   Per Lovfald
  David Coit 1991 BUSA
  Timothy Hogan   Ian Walker
  Richard Doyle   Roger Morris
  John Meyer   Michael Bayne
  Christopher Seaver   Greg Eaton
  Robert Doyle   Chris Fox
1971 BUSA   Chris McDonald
  Nicholas Martin   Andy Richards
  Peter Claydon   Rob Gorrod
  Peter Cooper 1993 ICYRA
  Alan Curran   Mike Zani
  Robert Martin   Rich Feeney
  John Ross Murphy   Josh Adams
1973 BUSA   Brad Rodi
  Alan Curran   Jeff Olson
  Brian Curran   Bob Merrick
  Philip Crebbin 1995 ICYRA
  Michael Barradell-Smith 1997 ICYRA
  Richard Hyde   Tim Wadlow
  Derek Clark   Graeme Woodworth
1975 BUSA   Jesse Andrews
  Jon Redding   Harcourt Schutz
  Nigel Allso   Mark Ivey
  Peter Barrett   Andy Beeckman
  Patrick Blaney   Will Stout
  Mike Hoyle 1999 No Tour
  Jo Richards 2001 ICSA
  Mark Roskell   Brian Stanford
1971 BUSA   Ryan Costello
  Will Henderson   Sean Doyle
  Nigel Barrow   Patrick Hogan
  Steve Chiverton   Pete Levesque
  Mike Wigmore   Bruce Mahoney
  Cathy Foster   Jen Morgan
  David Giles    
  Richard Russell    
  Richard Stanley    
  Mike Taylor    
1979 Draw    
1981 ICYRA    
1983 Draw    
1985 ICYRA    
  Jay Renehan    
  Al Krueger    
  Jamie Cummisky    
  Zach Orlov    
  Jon Pinkney    
  Rick Merriman    

The British America Trophy - ICYRA Trophies

Awarded annually to the winner of the British and American team racing championship.

The British America TrophyHistory: This trophy, presented in 1954 by Mr. Kenneth H. Preston, Commodore of the Oxford University Yacht Club, is intended to promote the sport of team racing in yachts between the Universities of Great Britain and the United States of America.

 

Winners of the British America Trophy

Year Team
1975 BUSA
1977 ICYRA
1979 BUSA
1981 ICYRA
1983 ICYRA
1985 ICYRA
1987 ICYRA
1989 Not Held
1991 BUSA
1993 ICYRA
1995 BUSA
1997 BUSA
1999 No Tour
   
   
   
   

The Janet Lutz Trophy - ICYRA Trophies

Awarded annually to the winner of the ICYRA North American Singlehanded Women's Championship.

The Janet Lutz TrophyHistory: This regatta, first held in the fall of 1994, was named in appreciation of Janet Lutz. Janet graduated from Bouve, Boston in 1952 and then went on to receive her masters in education from Syracuse in 1958. Janet became a teacher as well as teh sailing coach at Pembroke where in 1961 she was one of the founders of NEWISA. She remained at Pembroke, which later merged with Brown University, for 32 years. Janet retired in 1990.

 

Winners of the Janet Lutz Trophy

Year Recipient College
1995 Danielle Brennan St. Mary's College
1996 Katherine E. McDowell Tufts
1997 Danielle Brennan St. Mary's College
1998 Danielle Brennan St. Mary's College
1999 Margaret Gill Harvard/ Radcliffe
2000 Anika Leerssen Stanford
2001 Margaret Gill Harvard
2002 Amanda Clark Conn College
2003 Anna Tunniclife Old Dominion
2004 Anna Tunniclife Old Dominion
2005 Anna Tunniclife Old Dominion
2006 Molly Carapiet Yale
2007 Shannon Heusler Charleston
2008 Krista Rhode USCGA
2009 Annie Haeger Boston College
2010 Annie Haeger Boston College
     

The Ann Campbell Trophy - ICYRA Trophies

Awarded annually to the third pace team in ICSA National Women's Championship.

The Ann Campbell TrophyHistory: Ann Campbell has been a long time graduate secretary for the MAISA Collegiate Sailing District. The award was created to recognize Ann's many years of exceptional service to Collegiate Sailing.

 

Winners of the Ann Campbell Trophy

Year College
1993 St. Mary's College
1994 Dartmouth College
1995 Dartmouth College
1996 Dartmouth College
1997 Connecticut College
1998 Connecticut College
1999 Connecticut College
2000 Boston College
2001 St. Mary's College
2002 St. Mary's College
2003 Old Dominion
2004 US Naval Academy
2005 Georgetown
2006 St. Mary's College
2007 Stanford
2008 Yale
2009 Boston College
   

The George Griswold Trophy - ICYRA Trophies

Awarded annually to the second place finisher in the ICSA National Singlehanded Sailing Championship.

The George Griswold TrophyHistory: The award was established in 1995 to recognize George Griswold for his three decades of outstanding service to Collegiate Sailing. George was the graduated secretary for the MCSA District and led many schools in the formation and development of their teams throughout the Midwest and United States.

 

Winners of the George Griswold Trophy

Year Recipient College
1996 William Stout U.S. Naval Academy
1997 Brett Davis Harvard University
1998 Jonathan Baker Tufts University
1999 Mark Zagol Old Dominion University
2000 Bernard Luttmer Queen's University
2001 Bernard Luttmer Queen's University
2002 Bradley Funk Old Dominion
2003 Clayton Biscoff Harvard
2004 David Wright USMMA
2005 Clay Johnson Harvard
2006 Clay Johnson Harvard
2007 Trevor Moore Hobart William Smith
2008 Reed Johnson Boston College
2009 Kyle Rogachenko Old Dominion
2010 Frederick Strammer Brown University

The America Trophy - MAISA Trophies

Awarded annually to the winner of the Mid Atlantic Spring Dinghy Championship 

The America TrophyHistory: The award was established in 1941 to recognize the top team in the Mid Atlantic District.

 

Winners of the America Trophy

Year College Year College Year College
1941 Princeton 1966 Princeton 1991 Old Dominion
1942 Navy 1967 Princeton 1992 Navy
1943 Navy 1968 Kings Point 1993 Navy
1944 Navy 1969 Navy 1994 Old Dominion
1945 Navy 1970 N.Y. Maritime 1995 Navy
1946 Navy 1971 Navy 1996 Kings Point
1947 Navy 1972 Kings Point 1997 St. Mary's
1948 Navy 1973 N.Y. Maritime 1998 Hobart William Smith
1949 Kings Point 1974 N.Y. Maritime 1999 St. Mary's
1950 Kings Point 1975 Kings Point 2000 Hobart William Smith
1951 Navy 1976 Kings Point 2001 Kings Point
1952 Navy 1977 Navy 2002 Old Dominion
1953 Navy 1978 Navy 2003 St. Mary's
1954 Kings Point 1979 Kings Point 2004 St. Mary's
1955 Navy 1980 Navy 2005 Hobart William Smith
1956 Princeton 1981 Navy 2006 Hobart William Smith
1957 Navy 1982 Kings Point 2007 Georgetown
1958 Navy 1983 Navy 2008 Georgetown 
1959 Princeton 1984 Kings Point 2009 Georgetown
1960 Navy 1985 Kings Point    
1961 Navy 1986 Navy    
1962 Princeton 1987 Kings Point    
1963 Kings Point 1988 Navy    
1964 Kings Point 1989 Old Dominion    
1965 Cornell 1990 Old Dominion    

The War Memorial Trophy - MAISA Trophies

Awarded annually to the winner of the Mid Atlantic Fall Dinghy Championships.  

The War Memorial TrophyHistory: This award was established in 1964 to recognize the top team in the Mid Atlantic District.

 

Winners of the War Memorial Trophy

Year College Year College
1964 Navy 1990 Navy
1965 Navy 1991 Yale
1966 Navy 1992 St. Mary's College
1967 Coast Guard 1993 Navy
1968 Navy 1994 Navy
1969 University of Penn. 1995 Navy
1970 USMMA 1996 Hobart William-Smith
1971 USMMA 1997 Hobart William-Smith
1972 New York Maritime 1998 St. Mary's College
1973 Stevens Inst. of Tech. 1999 St. Mary's College
1974 Tufts 2000 Queen's University
1975 Harvard 2001 Old Dominion
1976 New York Maritime 2002 St. Mary's College
1977 Harvard 2003 Hobart William Smith
1978 USMMA 2004 St. Mary's College
1979 Navy 2005 St. Mary's College
1980 Tufts 2006 Georgetown
1981 Boston University 2007 St. Mary's College 
1982 USMMA 2008 Georgetown 
1983 Navy 2009 St. Mary's
1984 USMMA    
1985 Boston University    
1986 USMMA    
1987 USMMA    
1988 New York Maritime    
1989 Old Dominion University    

The Carl I. Van Duyne Memorial Trophy - MAISA Trophies

Awarded annually to the winner of the MAISA single handed championships.  

The Carl I. Van Duyne Memorial TrophyHistory: This trophy was established in 1983 and is awarded in November to the winner of the MAISA single handed championships.

 

Winners of the Carl I. Van Duyne Memorial Trophy

Year Recipient College
1983 Morgan Reeser USMMA
1984 Brian Ledbetter Navy
1985 Alexander Cutler Navy
1986 Alexander Cutler Navy
1987 Michael Martin Old Dominion
1988 Charlie Pucciariello Navy
1989 Terry Hutchinson Old Dominion
1990 Tim Wachendorfer Navy
1991 Bradley M. Rodi Navy
1992 Mark B. Nelson Navy
1993 Eric Naranjo Navy
1994 John Torgerson Old Dominion
1995 Will Stout Navy
1996 Marty Essig Queens
1997 John Torgerson Old Dominion
1998 Anthony Kotoun St. Mary's College
1999 Bernard Luttmer Queens
2000 Oskar Johansson Queens
2001 Brad Funk Old Dominion
2002 Andrew Campbell Georgetown
2003 David Wright USMMA
2004 Andrew Campbell Georgetown
2005 Andrew Campbell Georgetown
2006 Chris Branning USMMA
2007 Charlie Buckingham Georgetown
2008 Charlie Buckingham Georgetown
2009 Charlie Buckingham Georgetown

MAISA Freshman Championship Trophy - MAISA Trophies

Awarded annually to the top team's freshman in the Mid Atlantic district.

MAISA Freshman Championship TrophyHistory: This award was established in 1963 and is awarded twice a year to the top team's freshman in the spring and fall.

 

Winners of the MAISA Freshman Championship

Year Spring Fall Year Spring Fall
1963 Princeton Columbia 1964 No Report Georgetown
1965 Georgetown No Report 1966 Princeton No Report
1967 No Report No Report 1968 No Report No Report
1969 No Report NY Maritime 1970 NY Maritime USMMA
1971 Stevens Inst Stevens Inst 1972 Temple U. Penn
1973 U. Penn Webb Inst. 1974 Navy USMMA
1975 USMMA Navy 1976 USMMA NY Maritime
1977 NY Maritime NY Maritime 1978 Navy USMMA
1979 USMMA Navy 1980 Navy Navy
1981 USMMA NY Maritime 1982 USMMA USMMA
1983 Webb Inst Old Dominion 1984 Navy USMMA
1985 USMMA Navy 1986 No Regatta Old Dominion
1987 Old Dominion Navy 1988 Old Dominion Old Dominion
1989 USMMA Old Dominion 1990 No Regatta Navy
1991 Navy Navy 1992 Navy Old Dominion
1993 Navy St. Mary's 1994 St. Mary's  Georgetown
1995 Kings Point  St. Mary's 1996 Nor Regatta Navy
1997 Hobart WS Old Dominion 1998 Old Dominion Georgetown
1999 St. Mary's Kings Point 2000 Navy Georgetown
2001 Georgetown Old Dominion 2002 Navy St. Mary's
2003 St. Mary's St. Mary's 2004 Georgetown Georgetown

The Faye Bennet Trophy - MAISA Trophies

Awarded annually to the winner of the MAISA Women's Singlehanded Championship.

The Faye Bennet TrophyHistory: The award was established in 1994 to recognize Faye Bennet.  A senior judge an junior championship chairman, she has been a long time participant and supporter of junior and youth activities.  This award is presented in October of each year.

 

Winners of the Faye Bennet Trophy

Year Recipient College
1994 Danielle Brennan St. Mary's College
1995 Julie Younger U.S. Naval Academy
1996 Danielle Brennan St. Mary's College
1997 Julie Younger U.S. Naval Academy
1998 Monica Dingle Queens University
1999 Katie Maxim St. Mary's College
2000 Allison Sharp St. Mary's College
2001 Jamie Smith St. Mary's College
2002 Corrie Clement Old Dominion
2003 Anna Tunnicliffe Old Dominion
2004 Anna Tunnicliffe Old Dominion
2005 Katie Smith St. Mary's College
2006 Allison Davis King's Point
2007 Sarah Morgan Waiters St. Mary's College
2008 Stephanie Roble Old Dominion
2009 Mimi Roller St. Mary's College
2010 Arielle deLisser Hobart & William Smith
2011 Cancelled  

John Paul Jones Trophy - Midshipmen Trophies

Awarded to the midshipman of the graduating class who has done the most for Intercollegiate Sailing at the Naval Academy.  Qualities of leadership, character, spirit, sportsmanship, sailing skills, and effort are determining factors.

The John Paul Jones TrophyHistory: This trophy was presented to the Naval Academy by Mr. Carleton Mitchell, former Rear Commodore of the Cruising Club of America, and by Mr. Decoursey Fales, former Commodore of the New York Yacht Club.  The trophy is awarded annually to the midshipman of the graduating class on the Intercollegiate team and is the team's highest honor.

 

Winners of the John Paul Jones Trophy

Year Recipient Year Recipient
1952 J. William Sherar 1983 Dixon R. Smith
1953 Robert A. Schaller 1984 Cheryl Lee Kerr
1954 Ferdinand I. Collins, Jr. 1985 Richard Merriman
1955 George T. Atkins, Jr. 1986 George H. Slook
1956 Nicholas Brown 1987 Edward Eckert
1957 James P. Googe, Jr. 1988 Alexander Cutler
1958 Gene H. Porter 1989 Per J. Lovfald
1959 John J. King 1990 Keith B. Davids
1960 Frederick B. Johnson 1991 Tim Wachendorfer
1961 Alfred A. Maybach, Jr. 1992 Susan Minton
1962 Edwards S. Little 1993 Brad Rodi
1963 Julian M. Wright, Jr. 1994 David G. Fagen
1964 Henry H. Clark 1995 Ryan Cox
1965 Mark S. Davis 1996 R.D. Burley
1966 Robert L. Hamilton 1997 Erica Museler
1967 Frederick Cazenave, Jr. 1998 William Stout
1968 Joseph M. Solymossy 1999 Eugene Schmitt
1969 Royal D. Joslin 2000 Wade Tornyos
1970 Daniel H. Rugg 2001 L. Parker Garrett
1971 James J. Sheppard 2002 Travis Weber
1972 Colin C. Huddleston 2003 Emily B. duPont
1973 Patrick E. Young 2004 Alexa Bestoso
1974 Christopher MacMurray 2005 Stephen Gay
1975 William S. Wolff 2006 John Applebaum
1976 Douglas W. Hart 2007 Gary Grimes
1977 Peter Hyers 2008 Charlotte Hill
1978 Paul K. Lynch 2009 Andrew Vann 
1979 Douglas W. Keiler 2010 Martin Sterling
1980 Gerard T. Coleman 2011 Robert Vann
1981 Gerald N. Madigan 2012 Jason Carminati
1982 John J. Doherty

Albert (Rusty) Cavileer Trophy - Midshipmen Trophies

Won annually by the midshipman who contributed the most to varsity double handed sailing during the year through leadership, sailing skills, and dedication to the team.

The Albert (Rusty) Cavileer TrophyHistory: Mr. Albert C. Cavileer, a chartered member of the Naval Academy Sailing Squadron from 1947 to 1962, served as a sailing coach and advisor to the midshipmen on the yawls and ocean racers.  The midshipmen and members of NASS presented this bowl in honor of their friend for his devotion to the midshipman sailing program.

 

Winners of the Albert (Rusty) Cavileer Trophy

Year Recipient Year Recipient
1963 Midn 2/c M.S. Davis 1989 Midn 2/c Keith B. Davids
1964 Midn 1/c M. S. Davis 1990 Midn 1/c Keith B. Davids
1965 Midn 2/c R.L. Hamilton 1991 Midn 3/c Brad Rodi
1966 Midn 1/c R.L. Hamilton 1992 Midn 2/c Brad Rodi
1967 Midn 1/c A.H. Higgs 1993 Midn 1/c Brad Rodi
1968 Midn 1/c R.H. Stoll 1994 Midn 2/c Ryan Cox
1969 Midn 1/c D.R. Frieden 1995 Midn 2/c R.D. Burley
1970 Midn 1/c R.L. McKay 1996 Midn 2/c Walter Allman
1971 Midn 1/c G.A. Harvey 1997 Midn 2/c William Stout
1972 Midn 2/c C.C. MacMurray 1998 Midn 1/c Dean Balcirak III
1973 Midn 1/c R.S. Brown 1999 Midn 2/c Wade Tornyos
1974 Midn 2/c C.A. Chenault 2000 Midn 1/c Grant Garcia
1976 Midn 1/c D.W. Hart 2001 Midn 2/c Travis Weber 
1977 Midn 1/c P. Labossiere 2002 Midn 2/c Troy Treaccer
1978 Midn 1/c Timothy McGee 2003 Midn 1/c Richard Lang
1979 Midn 2/c Milton T. Craig 2004 Midn 1/c Robert Anderson
1980 Midn 1/c Milton T. Craig 2005 Midn 2/c John Keith
1981 Midn 2/c Mark E. Converse 2006 Midn 2/c Gary Grimes
1982 Midn 1/c Mark E. Converse 2007 Midn 1/c Gary Grimes
1983 Midn 2/c Harold Gilreath 2008 Midn 2/c Andrew Vann 
1984 Midn 2/c Richard Merriman 2009 Midn 3/c Robert Vann
1985 Midn 1/c Althea Coetzee 2010 Midn 2/c Robert Vann
1986 Midn 2/c Robert E. Hallawell 2011 Midn 1/c Clark Hayes
1987 Midn 1/c Robert E. Hallawell 2012 Midn 3/c Michael Grove
1988 Midn 1/c Julienne Almonte    

Julia Babineau Trophy - Midshipmen Trophies

Presented to the midshipman who has contributed the most to the intercollegiate team as a crew member through leadership, sailing skills, and dedication to the team.

The Julia Babineau TrophyHistory: This trophy is dedicated in memory of Coast Guard Cadet Julia Babineau, who was an exchange student to the Naval Academy in 1980.  Julia sailed for the Naval Academy and became a valued and special member of the dinghy team as a varsity crew.  The following spring, she was tragically killed in a sailing accident at the Coast Guard Academy.

 

Winners of the Julia Babineau Trophy

Year Recipient
1989 Midn 1/c Sally Chamberlain
1990 Midn 2/c Shane Baldino
1991 Midn 1/c Jeri Lea Smalley
1992 Midn 1/c Reid McLaughlin
1993 Midn 1/c Paul Kenney
1994 Midn 1/c Heather Keane
1995 Midn 1/c Blanca Funes
1996 Midn 2/c Erica Museler
1997 Midn 1/c Jessica Danluck
1998 Midn 1/c Susan Olivier
1999 Midn 1/c Maria V. Alsina
2000 Midn 2/c Maura McGovern
2001 Midn 2/c Emily Spencer
2002 Midn 2/c Sarah Atwater
2003 Midn 2/c Robert Anderson
2004 Midn 2/c Monica Meese
2005 Midn 2/c John Applebaum
2006 Midn 2/c Andrea White
2007 Midn 2/c Maggre Reynolds
2008 Midn 1/c Kristen Sproat
2009 Midn 2/c Christina Chance
2010 Midn 1/c Christina Chance
2011 Midn 2/c Saverio Maldari
2012 Midn 1/c Saverio Maldari
 

Class of 1916 Trophy - Midshipmen Trophies

This award honors the outstanding single handed sailor on the intercollegiate sailing team.

The Class of 1916 TrophyHistory: The Class of 1916 Trophy was presented to the Naval Academy Sailing Squadron by the late Harris K. Lyle in 1976.  It honors six fellow students from the Class of 1916 lost in enemy action.  Those remembered with this trophy include RADM Henry M. Mullinix, RADM Charles P. Cecil, CAPT Casain Young, CAPT Frank Marston, CAPT Edward C. Fuller, USMC, and LTJG Stanton F. Kalk.

 

Winners of the Class of 1916 Trophy

Year Recipient Year Recipient
1977 Midn 3/c Paul Van Cleve 1996 Midn 1/c Robert Robinson
1978 Midn 2/c Paul Van Cleve 1997 Midn 4/c Dalton Bergan
1979 Midn 1/c Paul Van Cleve 1998 Midn 2/c Eugene Schmitt
1980 Midn 2/c Robert K. Anoll 1999 Midn 1/c Eugene Schmitt
1981 Midn 1/c Robert K. Anoll 2000 Midn 3/c Travis Weber
1982 Midn 4/c Richard Merriman 2001 Midn 4/c Justin B. Smith
1983 Midn 3/c Brian Ledbetter 2002 Midn 4/c Spencer Weber
1984 Midn 2/c Brian Ledbetter 2003 Midn 3/c Spencer Weber
1985 Midn 1/c Brian Ledbetter 2004 Midn 1/c Alexa Bestoso
1986 Midn 3/c Alexander Cutler 2005 Midn 3/c Chuck Fulmer
1987 Midn 2/c Alexander Cutler 2006 Midn 3/c Charlotte Hill
1988 Midn 1/c Alexander Cutler 2007 Midn 3/c William Fletcher
1989 Midn 1/c Charles Pucciaariello 2008 Midn 3/c Martin Sterling
1990 Midn 1/c Keith B. Davids 2009 Midn 3/c Alejandro Ravelo
1991 Midn 1/c Tim Wachendorfer 2010 Midn 1/c Martin Sterling
1992 Midn 2/c Brad Rodi 2011 Midn 1/c Alejandro Ravelo
1993 Midn 2/c Eric Naranjo 2012 Midn 3/c Marissa Lihan
1994 Midn 1/c Eric Naranjo    
1995 Midn 1/c Manning Montagnet    

Cornelius Shields Trophy - Midshipmen Trophies

Won annually by the midshipman of the intercollegiate team who contributed the most to Varsity sloop sailing through leadership, dedication to the team, and sailing skills.

The Cornelius Shields TrophyHistory: Established by NASS in honor of Mr. Cornelius Shields, Sr., this trophy recognizes his support of the Naval Academy Sailing program.  Mr. Shields donated five Shields sloops to the Academy and served a number of years on the Fales Committee as an advisor.  It also honors his long and exciting career as a yachtsman.  He has the rare distinction of twice winning the Seawanhaka Cup, was the first winner of the Mallory Trophy and skippered Columbia during the final part of its successful 1958 campaign for the America's Cup.

 

Winners of the Cornelius Shields Trophy

Year Recipient Year Recipient
1976 Midn 1/c Stephen Stroebel 1995 Midn 1/c Ryan Cox
1977 Midn 1/c Garland Wright 1996 Midn 1/c R.D. Burley
1978 Midn 3/c Gerard T. Coleman 1997 Midn 1/c Walter Allman
1979 Midn 2/c Gerard T. Coleman 1998 Midn 1/c Dean Balcirak III
1980 Midn 2/c Gerald N. Madigan 1999 Midn 1/c Briton Bischoff
1981 Midn 2/c T.H. Mortonson 2000 Midn 1/c Wade A. Tornyos
1982 Midn 1/c Steven R. Lowery 2001 Midn 1/c L. Parker Garrett
1983 Midn 2/c Robert B. Brown 2002 Midn 1/c Travis Weber
1984 Midn 1/c Hal Gilreath 2003 Midn 3/c Spencer Weber
1985 Midn 1/c Scott F. Harrison 2004 Midn 1/c Justin Smith
1986 Midn 2/c Edward A. Eckert 2005 Midn 2/c John Keith
1987 Midn 1/c Robert E. Hallawell 2006 Midn 3/c Kevin McGill
1988 Midn 1/c Alexander Cutler 2007 Midn 2/c Ian Gill
1989 Midn 2/c Keith B. Davids 2008 Midn 1/c Rob Ramirez 
1990 Midn 1/c James White III 2009  Midn 3/c James Allsop
1991 Midn 3/c Brad Rodi 2010 Midn 3/c Jason Carminati 
1992 Midn 1/c Willie Graves 2011 Midn 1/c Robert Vann
1993 Midn 3/c Brad Rodi 2012 Midn 1/c Jason Carminati
1994 Midn 1/c Greg Hryniewicz    

Fair American - Midshipmen Trophies

Awarded to the outstanding female sailor on the intercollegiate sailing team.  In selecting the winner, the qualities of leadership, character, spirit, sportsmanship, sailing skills, and individual effort are the determining factors.

The Fair American TrophyHistory: The Fair American Trophy was presented to the Naval Academy by the late Harris K. Lyle. Mr. Lyle was a friend and great supporter of the midshipman sailing program.

 

Winners of the Fair American Trophy

Year Recipient Year Recipient
1980 Midn 1/c Kathryn Karlson 1997 Midn 2/c Julia Younger
1981 Midn 1/c Mary A. Brigden 1998 Midn 1/c Julia Younger
1982 Midn 1/c Deborah M. Dunbar 1999 Midn 1/c Frances Clemens
1983 Midn 1/c Pamela A. Corwin 2000 Midn 1/c Melissa Carter
1984 Midn 2/c Margaret Menzies 2001 Midn 2/c Emily duPont
1985 Midn 1/c Margaret Menzies 2002 Midn 1/c Emily Spencer
1986 Midn 2/c Susan L. Mitchell 2003 Midn 1/c Sarah Atwater
1987 Midn 2/c Gretchen Stage 2004 Midn 1/c Alexa Bestoso
1988 Midn 1/c Gretchen Stage 2005 Midn 4/c Charlotte Hill
1989 Midn 3/c Cynthia Williams 2006 Midn 3/c Charlotte Hill
1990 Midn 3/c Susan Minton 2007 Midn 3/c Trisha Kutkieicz
1991 Midn 2/c Susan Minton 2008  Midn 1/c Kristen Sproat
1992 Midn 1/c Susan Minton 2009  Midn 1/c Trisha Kutkieicz
1993 Midn 1/c Angela Luzier 2010 Midn 1/c Tina Pryne
1994 Midn 3/c Jenny Greenough 2011 Midn 4/c Marissa Lihan
1995 Midn 1/c Nancy Delavan 2012 Midn 4/c Mary Hall
1996 Midn 2/c Mallory Mestayer    

Mrs. Campbell Trophy - Midshipmen Trophies

Each year, the intercollegiate sailing team holds the Mrs. Campbell intrasquad regatta.  The trophy is presented to the winning crew of this event.

The Mrs. Campbell TrophyHistory: The Mrs. Campbell Regatta was initiated by the midshipmen of the intercollegiate sailing team to honor Mrs. Ann Campbell, a devoted and loyal friend of the Navy Sailing Team.  She has also spent a lifetime in support of intercollegiate sailing.  The trophy was designed and made by the members of the dinghy team and is presented annually by Mrs. Campbell.

 

Winners of the Mrs. Campbell Trophy

Season Recipient Season Recipient
Spring 1974 D. Hart & J. Mark Fall 1989 M. Varney & J. Smalley
Fall 1974 P. Hyers & T. Nelson Fall 1990 S. Minton & S. Baldino
Spring 1975 R. Balaconis & C. Anderson Fall 1991 B. Rodi & L. Nelson
Fall 1975 P. Hyers & M. McVay Fall 1992 M. O'Bryan & A. Saunders
Spring 1976 M. Miller & P. Gallatti Fall 1993 D. Fagen & M. Jackson
Fall 1976 P. Labossiere & J. Craig Fall 1994 R.D. Burley & J. Danluck
Spring 1977 T. McGee & B. Morris Fall 1995 D. Balcirak & J. Younger
Fall 1977 P. Hyers & M. Crowley Spring 1997 W. Allman & G. Garcia
Spring 1978 M. Minot & K. Holt Spring 1998 D. Meade & K. Wong
Fall 1978 W. Darinzo & E. Jacobs Spring 1999 B. Bischoff & C. Phillips
Spring 1979 B. Morris & M. Craig Spring 2000 W. Tornyos & M. Carter
Spring 1980 B. Morris & M. Craig Spring 2001 P. Garrett & D. Fassel
Fall 1980 D. Bergin & J. Howland Spring 2002 T. Weber & E. Spencer
Spring 1981 W. Lyon & H. Atienza Spring 2003 T. Treaccar & M. Meese
Fall 1981 S. Lowery & M. Kirby Spring 2004 C. Fulmer & M. Hess
Spring 1982 S. Lowery & K. Mulvaney Spring 2005 C. Shaughnessy & K. Anthony
Fall 1982 W. Lyon & T. Johnson Spring 2006 G. Grimes & K. Anthony
Spring 1983 H. Gilreath & C. Kerr Spring 2007 B. Rigby & C. Pryne
Fall 1983 H. Gilreath & C. Kerr Spring 2008 T. Murphy & M. Boyle
Fall 1984 R. Merriman & J. Almonte Spring 2009 A. Vann & C. Chance
Fall 1985 A. Lennon & J. Chalfant Spring 2010 M. Sterling & C. Chance
Fall 1986 P. Lovfald & S. Karasick Spring 2011 R. Vann & A. Hong
Fall 1987 G. Cavalier & B. Sousa Spring 2012 A. Ramos & S. Maldari
Fall 1988 P. Lovfald & S. Baldino    

Seelig-Ulmer Memorial Trophy - Midshipmen Trophies

Won annually by the skipper and crew of the intercollegiate team who place first in the intrasquad regatta held during Commissioning Week.

The Ulmer-Seelig Memorial TrophyHistory: The Seelig-Ulmer Memorial Trophy was established in 1972 to promote the coeducational aspects of Intercollegiate Dinghy Racing.  It is presented in the memory of MIlton C. Seelig, Charlotte K. Ulmer, and Charles Ulmer, Sr., by their sons, Martin Seelig, Class of 1962, and Charles Ulmer, Class of 1961.  The participants are members of the intercollegiate team and/or their family members, friends, or drags.

 

Winners of the Seelig-Ulmer Memorial Trophy

Year Skypper Crew
1972 Lynn Campbell Pat Henry
  Skip Anderson Linda Bauer
1973 Steve Endacott Terri Rhode
1974 Skip Anderson Abby Hastings
1975 Paul LaBossiere Daphne Bell-Davies
1976 Doug Hart Susan Hart
1977 Marty Minot Barbara Morris
1978 Tim McGee Barbara Morris
1979 Jasper Craig Becky Olds
1980 Kathy Karlson Jeff Craig
1981 Dave Schoene Sue Broen
1982 Karen Mulvaney Carl M. Lee
1983 Carl M. Lee Julie J. Krepsz
1984 Sue Mitchell Andy Lennon
1985 Brian Ledbetter Kelly Clark
1986 George Slook Yvette Gonzalez
1987 Ted Williams Yvette Gonzalez
1990 Willie Graves Tara Nelson
1991 Susan Minton Shane Baldino
1992 Brad Rodi Heather Keane
1993 Brad Rodi Heather Keane
1994 David Fagen Melissa Jackson
1995 Ryan Cox Erica Museler
1996 Brit Bischoff Cesar Morales
1997 Will Stout Maria Alsina
1999 Julia Lillis Jeffrey Cornes
2000 Wade Tornyos Karla Ann Tornyos
2001 Travis Weber Jessie Lefler
2002 Doug Morea Royce Weber
2003 Troy Treaccar Maura McGovern
2004 Nick VanWagoner Helen VanWagoner
2005 Gary Grimes John Applebaum
2006 John Keith Ms. Galen
2007 Katie Whitman Trisha Kutkiewicz
2008 Not contested Not contested
2009 Mike Curran Emily Taynor
2010 Not contested Not contested
2011 Robert Vann & Family  
2012 Taylor Vann  

RADM John Russell Young Blakely Trophy - Midshipmen Trophies

This award was originally presented to the plebe battalion which won the summer Knockabout Championship Race.  In 2000, the award was given to the Fall Intramural Sailing Battalion Champions.

The Blakely Trophy TrophyHistory: Admiral Blakely, class of 1892, was awarded the Navy cross, rose to rank of Rear Admiral in 1926, and was commanding officer of the USS Arizona during World War I.  Commodore Decoursey Fales, former Commodore of the New York Yacht Club, presented this trophy in honor of Rear Admiral Blakely, under whom whom he served on the Arizona.

 

Winners of the Blakely Trophy

Year Recipient Year Recipient
1957 First Battalion 1984 Kilo Company
1958 Second Battalion 1985 Hotel Company
1959 First Battalion 1986 Bravo Company
1960 Second Battalion 1987 Delta Company
1961 Second Battalion 1988 Alpha Company
1962 Second Battalion 1989 Bravo Company
1963 Fourth Battalion 1990 Lima Company
1964 First Battalion 1991 Lima Company
1965 Second Battalion 1992 Lima Company
1966 Fourth Battalion 1993 Foxtrot Company
1967 Fourth Battalion 1994 Foxtrot Company
1968 Sixth Battalion 1995 Mike Company
1969 Golf Company 1995 Bravo Company
1970 Echo Company 1996 Charley & Golf Company
1971 Bravo Company 1997 Echo Company
1972 Kilo Company 1998 Bravo Company
1973 First Platoon 1999 India Company
1974 30th Platoon 2000 Second Battalion
1975 35th Platoon 2001 Fifth Battalion
1976 21st Platoon 2002 Fifth Battalion
1977 19th Platoon 2003 Fourth Battalion
1978 Quebec Company 2004 Not contested
1979 Delta Company 2005 Not contested
1980 Delta Company 2006 Third Battalion
1981 Alpha Company 2007-'11 Not contested
1983 Mike Company 2012 Echo Company

Russ Gittings Memorial Trophy - Midshipmen Trophies

This trophy is presented to the midshipman helmsman who has the best combined score in the J/24 intersquad regattas held annually during the fall season.  The winner counts scores from both a fleet and match racing intrasquad event.

The Russ Gittings Trophy

 

Winners of the Russ Gittings Trophy

Year Recipient Year Recipient
1987 Charles Pucciariello 2000 Jeffrey Whitmer
1988 Charles Pucciariello 2001 Conrad Cascadden
1989 Jay Cavalieri 2002 Kenneth (Chad) Ingle
1990 Peter Young 2003 John Creegan
1991 Matthew Arny  2004 not awarded
1992 Susan Minton 2005 Adam Watters
1993 Chris Cornett 2006 Thomas Oberdorf
1994 John Kuntz 2007 Evan Trant
1995 Scott Roberts 2008 Rob Macedo
1996 Todd Greene 2009 James Chesson
1997 Matthew Severson 2010 Stephen Jaenke
1998 Constantine Panayiotou 2011 Sam Snipe
1999 Chris Fisher 2012 Chris Masters

Admiral Harry W. Hill Trophy - Midshipmen Trophies

From 1962-2000, the Hill Trophy was awarded to the midshipman of the graduating class who had written the best paper on sailing at the Naval Academy.  In 2001, the award was rededicated to the best trimmer on the Varsity Offshore Sailing Team.

The Admiral Harry W. Hill TrophyHistory: This trophy was presented to the US Naval Academy by Mr. Decoursey Fales, former Commodore of the New York Yacht Club, in honor of Admiral Harry W. Hill, USN (RET), former superintendent of the Naval Academy.  The trophy is awarded annually during May Week to the graduating  midshipman who has shown outstanding achievement in the area of sail trim through leadership, skill, and dedication to the team.

 

Winners of the Admiral Harry W. Hill Trophy

Year Recipient Year Recipient
1962 David C. Brown 1992 Gavin O'Hare
1963 Willard L. Umphrey 1993 Ken Dehan
1965 Theodore A. Krauss 1994 Joe Emmert
1968 Lawrence G. McConnel 1996 Jared Hannum
1969 Roayl D. Joslin 1997 Natalie Caruso
1970 Dennis G. Murphy 1999 Robert Almeida
1972 John E. Chalker   Duffy Cully
1973 James L. Buchanan   Eugene Schmitt
1974 Ross E. Anderson 2000 Aaron Demeyer
1976 Edward Kilbourn 2001 Brian S. Solomon
1977 Skip McVay 2002 Jeffrey A. Smith
1978 Timothy McGee 2003 Bjorn Anderson
1980 Daniel J. Archer 2004 Chris Carson
1981 Katherine P. Hire 2005 John Coombs
1982 T.H. Mortonson 2006 Colin Chandler
1983 Michael A. Crosby 2007 Monica Mondloch
1985 Edwin T. Strong 2008 Josh McMinn 
1986 John McInerney 2009 Josh McMinn
1988 C. Gill 2010 Corey Sheeron
1989 Charles Pucciariello 2011 James Chesson
1990 Kelly Dobson 2012 Ben Rowe
1991 Rick Arthur    

Tony Bilotti Memorial Trophy - Midshipmen Trophies

Recognizes captains of both the Varsity Offshore and Intercollegiate Sailing Teams.

The Tony Bilotti Memorial TrophyHistory: This award, established in 1981 by the Naval Academy Parents Club of Northern California, is in memory of LTJG Tony Bilotti, Class of 1977, who lost his life in a tragic accident at sea.  Tony was an active and enthusiastic member of the Yawl Team while attending the Naval Academy.

 

Winners of the Tony Bilotti Memorial Trophy

Year VOST Captain Intercollegiate
1981 Mark D. Pallin  
1982 David G. Simpson  
1983 Evan R. Edwards  
1984 Christian F. Kramer  
1985 Michael Christman  
1986 Richard Wharton  
1987 Sean Carroll  
1988 Daniel Whitney  
1989 Stephen Verner  
1990 Daniel Gordillo  
1991 Tom Fuglestad  
1992 John Ahrens Peter Martenson
1993 Ara Barton Mike O'Bryan
1994 Paul Trudell Robert Gentry
1995 Britton Wanick Carl Smit
1996 Nick Good Nick Cromwell
1997 Mark Franko Joseph Buczkowski
1998 Ryan McCrillis Dean Balcirak III
1999 Todd Greene Eugene Schmitt
2000 Ted Dyckman Wade Tornyos
2001 Peter Firenze David Fassel
2002 Rob Aho Travis Weber
2003 David (Max) Desrochers Sarah Atwater
2004 Kenneth (Chad) Ingle Justin Smith
2005 Tom Bock Stephen Gay
2006 Gregory Storer Charles Fulmer
2007 Joe Campbell Gary Grimes
2008 Matt Recker  Ian Gill 
2009 Thomas Oberforf Trisha Kutkiewicz 
2010 Josh Hinshaw Tina Pryne
2011 Ralph Grossman Nathaniel Sabatt
2012 Colin Nevins Jason Carminati
2013 Andrew Shea Taylor Vann

Stephen W. Gerber Trophy - Midshipmen Trophies

Won by the skipper of the Naval Academy vessel with the best corrected time in either the Annapolis to Newport race, in odd years, or the Newport to Bermuda race, in even years.

The Stephen W. Gerber Trophy

 

Winners of the Stephen W. Gerber Trophy

Year Annapolis-Newport Year  Newport-Bermuda
1953 Vamarie 1954 Lively
1955 Highland Light 1956 Swift
1957 Alert 1958 Alert
1959 Highland Light 1960 Intrepid
1961  Alert 1962 Flirt
1963 Frolic 1964 Fearless
1965 Fearless 1966 Dandy
1967 Maredea 1968 Severn Star
1969 Maredea 1970 Rage
1971 Jubilee III 1972 Jubilee III
1973  Rage 1974 Miss Wick
1975 Insurgente 1976 Syren
1977 Patriot 1978 Lively
1979 Insurgente 1980 Intrepid
1981 Avenger 1982 Cinnabar
1983 Constellation Brandywine 1984 Vengeance
1985 Shenandoah Cinnabar 1986 IOR: Fury IMS: Morning Light
1987 IOR: Vengeance  IMS: Morning Light 1988 IOR: Corsair IMS: Cinnabar
1989 Dauntless 1990 Insurgente
1991 Cinnabar 1992 Constellation
1993 Swift 1994 Swift
1995 Bang 1996 Constellation
1997 Bulldog 1998 Swift
1999 Swift 2000 Swift
2001 Flirt 2002 Flirt
2003 Vigilant 2004 Lively
2005 American Promise 2006 Swift
2007 Swift 2008 Swift
2009 Tomcat 2010 Swift
2011 Swift 2012  Defiance

Scarritt Adams Shield - Midshipmen Trophies

This trophy is awarded biannually to the Naval Academy Yacht with the second best corrected time in the Newport Bermuda Race.

The Scarritt Adams Shield TrophyHistory: The Scarritt Adams Shield was presented to the USNA in June of 1980 by Mrs. Scarritt Adams of Paget, Bermuda.  This shield is given in memory of her late husband Captain Scarritt, USN, class of '30, who was the first midshipman from Bermuda to graduate from the USNA.  The wood of this plaque is Bermuda cedar and came from a tree which was on the Adams's property in Paget.  Capt. Adams was always keenly interested in sailing and was a member of the New York Yacht Club as well as the Royal Bermuda Yacht Club. 

 

Winners of the Scarritt Adams Shield

Year Yacht Recipient
1980 Insurgente ENS Michael Serafin
1982 Constellation ENS John Doherty
1984 Elusive ENS Mattavola
1986 Hunter ENS Louis Partida
1988 Corsair ENS Scott McClure
1990 Insurgente Andrew Burden
1992 Morning Light ENS Joseph Hornbuckle
1994 Flirt ENS Michael Oldman
1996 Cinnabar ENS Nick Good
1998 Flirt ENS Andrew Kellogg
2000 Lively ENS Jonathan Cerrito
2002 Swift ENS George Roland
2004 Flirt Midn 1/c Tom Bock
2006 Vigilant Midn 1/c Joe Campbell
2008 Defiance Midn 1/c Will Arnest
2010 Glory Jack Neades, USCGA
2012 Swift Midn 1/c Stephen Jaenke

The Dan A. Kimball Trophy - Midshipmen Trophies

Presented to the navigator of the Naval Academy yacht which finishes first on corrected time in the biannual Newport-Bermuda race.

The Dan A. Kimball TrophyHistory: The Naval Base of Bermuda presents the Dan A. Kimball Trophy biannually.  Prior to 1966, the trophy remained on display in the Administration Building of the Base.  After the 1966 race, the trophy was donated for permanent display at the Naval Academy.  Each year, NASS provides a suitable keeper trophy for presentation at the awards ceremony in Bermuda.

 

Winners of the Dan A. Kimball Trophy

Year Yacht Recipient
1988 Enterprise LT Paul Martel
1990 Cinnabar ENS Alan Minnich
1992 Constellation ENS Mark Vannoy & Oliver Vietor
1994 Swift William Sena
1996 Constellation Midn 1/c Rob Coulter
1998 Swift Midn 2/c Andrew Notbohm
2000 Swift Midn 1/c George Roland
2002 Flirt ENS Brian Ray
2004 Lively Midn 1/c John Coombs
2006 Swift Midn 2/c Mark McClure
2008 Swift  
2010 Swift Midn 3/c Mike Reindl
2012 Defiance Midn 3/c Nick Tucker

The Carey Arthur Memorial Trophy - Midshipmen Trophies

Awarded biannually to the midshipman navigator of the Naval Academy yacht with the best corrected time within its division in the Annapolis-Newport race.

The Carey Arthur Memorial TrophyHistory: The Carey Arthur Memorial Trophy is presented in the memory of LTJG Carey Arthur, Class of 1979.  The name of the biannual winners are engraved on the trophy, which is on display in the Hall of Fame.

 

Winners of the Carey Arthur Memorial Trophy

Year Yacht Recipient
1983 Constellation ENS Peter P. Hunt
1985 Cinnabar Midn 1/C B. Flachsbart
  Shenandoah ENS W. Harrington
1987 Phantom Midn 1/C Frederick Dau
  Morning Light Midn 2/C Matthew Rose
1989 Dauntless ENS Harry Brandicourt
1991 Cinnabar ENS Steven Boyd
1993 Swift Midn 2/C DeCaro
1995 Success Midn 1/C Timothy Phillips
1997 Bulldog ENS Jason Yauman
1999 Swift Midn 1/C John Turl
2001 Flirt ENS Russ Meier
2003 Vigilant Midn 1/c Greg Woelfel
2005 American Promise Midn 2/c Chris Morales
2007 Swift Midn 2/c Nick Jackson
2009 Tomcat Midn 2/c Emily Frost
2011 Swift Midn 3/c Neil McMillan

The Avanti Trophy - Midshipmen Trophies

Awarded annually to the midshipman skipper of a Naval Academy Navy 44 Yacht with the best corrected time in the NASS Spring Regatta.

The The Avanti TrophyHistory: In 1957, Mr. Walter N. Rothchild donated his yacht Avanti to the midshipmen of the Naval Academy.  However, before the yacht could be delivered, Hurricane Carole lashed the New England Coast and destroyed her.  Mr. Rothchild recovered Avanti's wheel and forwarded it to the Naval Academy.  It is now a perpetual trophy on display in the Hall of Fame.

 

Winners of the Avanti Trophy

Year Yacht Recipient
1957 Royono A.C. Cavileer
1958 Highland Light J.C. Abbott
1959 Highland Light Midn J.A. Copper
1960 Swift Midn A.A. Maybach
1961 Dandy Midn G.C. Vermeff
1962 Restless Midn C.T. Diswanger
1963 Resolute Midn M.A. Gustavson
1964 Fearless Midn C.E. Johnson
1965 Fearless Midn J.L. Grostick
1966 Vigilant Midn T. Ustick
1967 Vigilant Midn T. Ustick
1968 Maredea Midn R.D. Joslin
1969 Alert Midn D. Murphy
1970 Vigilant Midn J. Haizlip
1971 Intrepid Midn J.M. Zortman
1972 Swift Midn D.D. Wagner
1973 Resolute Midn R.S. Brown
1974 Dandy Midn D.T. Thieme
1976 Dandy Midn D. Gearling
1977 Frolic Midn R. O'Sullivan
1978 Intrepid 2/C Bruce Reichert
1979 Alert 1/C Paul T. Wright
1980 Vigilant 2/C Thomas P. O'Brien
1981 Albert 2/C Gavin J. Giddings
1982 Fearless 2/C William F. Traub
1983 Frolic 2/C Gary A. Quist
1984 Constellation 1/C Daniel E. Crisp
1985 Wildcat 2/C John O'Donnell
1986 Vengeance 1/C Thomas Luscher
1987 Sea Hawk 1/C T.J. Clark
1988 Sea Hawk 1/C Daniel Whitney
1989 Sea Hawk 1/C Sean Nolan
1992 Flirt 1/C Charles Cook
1993 Vigilant 1/C Richard Kelly
1994 Swift 1/C Jeff Wissel
1995 Swift 1/C Gary Huss
1996 Lively 1/C David "Wes" McCall
1997 Swift 2/C Jason Ward
1998 Vigilant 2/C Ben Elfert
1999 Flirt 2/C John Benfield
2000 Challenger 1/C Ted Dyckman
2001 Frolic 2/C Rob Aho
2002 Flirt 2/C Conor Latham
2003 Flirt 2/C Travis Wood
2004 Flirt 1/C Chad Ingle
2005 Vigilant 2/C Pat Collins
2006 Merrythought 2/C Joe Campbell
2007 Polaris 2/C James Lawsing
2008 Tomcat 2/C Kellen Browne
2009 Integrity 2/C Jason Mazzoni
2010 Invictus 2/C Peter Gibbons-Neff
2011 Swift 2/C Graham Tyson
2012 Swift 2/C Stephen Jaenke

New York Yacht Club Cruise Trophy - Midshipmen Trophies

The trophy is awarded annually to the Naval Academy Navy 44 skipper with the best overall finishing position in the AYC Fall Series.

The New York Yacht Club Cruise TrophyHistory: On August 5, 1911, the New York Yacht Club Cruise Trophy was won by the Yacht Intrepid, owned and skippered by Lieutenant Lloyd Phoenix, USNA, Class of 1861.  The trophy was subsequently gifted to the Naval Academy to be awarded to the deserving midshipman.

 

Winners of the New York Yacht Club Cruise Trophy

Year Yacht Recipient
1976 Swift Midn 1/C D.P. Laskoski
1977 Alert Midn 2/C J.O. Storvick
1978 Flirt Midn 2/C Philip Pirozzi
1979   Midn 1/C David Jackson
1980 Intrepid Midn 1/C William Davidson
1981 Flirt Midn 1/C William Thayer
1982 Flirt Midn 1/C Evan Edwards
1983 Constellation Midn 1/C Kent Koehler
1984 Constellation Midn 2/C John O'Donnelly
1985 Cinnabar Midn 1/C John A. Cook
1986 Morning Light Midn 2/C John McInerney
1987 Corsair Midn 1/C Paul Martel
1988 Cinnabar Midn 1/C Scott Snyder
1989 Cinnabar Midn 2/C Kevin Hawko
1990 Spitfire Midn 1/C Kelly Dobson
1991 Flirt Midn 1/C Robert Glenn
1992 Morning Light Midn 1/C Joseph Hornbuckle
1993 Lively Midn 1/C Alex Delcastillo
1994 Flirt Midn 1/C Michael Oldman
1995 Swift Midn 1/C Gary Huss
1996 Lively Midn 1/C David "Wes" McCall
1997 Dash Midn 2/C Andrew Kellogg
1998 Flirt Midn 1/C Andrew Kellogg
1999 Restless Midn 1/C Stephen Dean
2000 Lively Midn 1/C Jonathan Cerrito
2001 Dash Midn 1/C Nathan K. Moore
2002 Flirt Midn 1/C Brian Ray
2003 Dash Midn 1/C Aaron Tyler
2004 Restless Midn 1/C Kris Von Krueger
2005 Swift Midn 2/C Pat Collins
2006 Columbia Midn 2/C Tim Bruchet
2007 Swift Midn 2/C Kellen Browne
2008 Flirt Midn 1/C Kellen Browne
2009 Seawolf Midn 1/C Austin Van Olst
2010 Defiance Midn 1/C Emily Frost
2011 Integrity Midn 1/C Dillon Rossiter
2012 Allegiance Midn 2/C Jon Driesslein

Rear Admiral Harold E. Parker Trophy - Midshipmen Trophies

Awarded annually to the midshipman skipper with the best corrected time in the PHRF division of the Spring Long Distance Race.

The Rear Admiral Harold E. Parker TrophyHistory: This perpetual trophy was presented to the Naval Academy by Mr. E. Bates McKee of Annapolis.  It honors Rear Admiral Harold E. Parker, who was a great Naval Officer and ardent sailor.

 

Winners of the Rear Admiral Harold E. Parker Trophy

Year Yacht Recipient
1961 Resolute D. Brown
1962 Swift D. Brown
1964 Freedom J.R. Martin
1965 Royono T.A. Kruass
1966 Active T.W. Moore
1967 Maredea S.A. Finlay
1968 Maredea J.M. Solymossy
1969 Maredea G.M. Moore
1970 Jubilee III D.G. Murphy
1971 Fury T. Luscher
1972 Rage T.L. Shoemaker
1973 Phantom S. Carroll
1974 Outrage R.S. Brown
1975 Insurgente J.R. Sander
1976 Fair American E. Kilbourn
1977 Syren D.J. Debbink
1978 Patriot P.S. Craig
1979 Patriot R. Saylor
1980 Alliance J. Hampshire
1981 Constellation P.O. Nolan
1982 Insurgente C. Kineke
1983 Spitfire P. Morrison
1984 Morning Light J.P. Stamos
1985 Morning Light T. Luscher
  Vengeance E. Doyle
1986 Constellation T. Maxfield
1987 Morning Light J. McInerney
1988 Cinnabar S. Snyder
  Sea Hawk D. Whitney
1989 Cinnabar C. Owens
1990 Avenger T. Fuglestad
1991 Cinnabar B. Bruce
1992 Morning Light B. Hornbuckle
1993 Swift A. Barton
1994 Lively G. DeVries
1995 Success W. Wright
1996 Cinnabar N. Good
1997 Swift J. Ward
1998 Vigilant B. Elfert
1999 Swift J. Benfield
2000 Challenger T. Dyckman
2001 Vigilant K. Buchina
2002 Valiant Rob Aho
2003-'10 Not Contested  
2011 Swift Graham Tyson
2012 Swift Stephen Jaenke

Highland Light Trophy - Midshipmen Trophies

Presented to the midshipman skipper in the PHRF fleet with the best overall finish position in the Annapolis Yacht Club Fall Race Week.

The Highland Light TrophyHistory: The yacht Highland Light was donated to the Naval Academy by Mr. Dudley Wolfe and served the Academy well for 26 years.  Mr. Wolfe also established a fund which plays a major role in supporting the Naval Academy Sailing Program.  The Highland Light trophy was conceived by the Naval Academy Sailing Squadron as a memorial to Dudley Wolfe.  The trophy was made from the wheel of the yacht and remains on display in the Hall of Fame.

 

Winners of the Highland Light Trophy

Year Yacht Recipient
1964 Alert Midn 1/C M.S. Davis
1965 Royono Midn 1/C J.P. Emmet
1966 Intrepid Midn 1/C W.M. Elliott
1967 Maredea ENS S.A. Vandyck
1968 Maredea Midn 1/C M.F. Donilon
1969 Rage Midn 1/C R.B. Thompson
1970 Jubilee III Midn W.M. Shepherd
1971 Jubilee III QM3 Richard Tracy
1972 Lively Midn 2/C C. MacMurray
1973 Outrage Midn 1/C F. Murphy
1974 Vigilant Midn 2/C A. Chenault
1975 Syren Midn 1/C A. Chenault
1976 Syren Midn 1/C K. Kinports
1977 Patriot Midn 1/C R. Brauer
1978 Patriot Midn 1/C R.L. Saylor
1979 Patriot Midn 1/C T. O'Keefe
1980 Patriot Midn 1/C P. Hankins
1981 Insurgente Midn 1/C C.R. Kineke
1982 Baybea Midn 1/C F. Henderson
1983 Morning Light Midn 1/C J.P. Stamos
1984 Morning Light Midn 1/C O. Locher
1985 Elusive Midn 1/C D. Grieco
1986 Fury Midn 1/C S. Carroll
1987 Victory Midn 1/C P. Martel
1988 Constellation Midn 1/C K. Hawko
1989 Dauntless Midn 1/C N. Covington
1990 Morning Light Midn 1/C T.Fuglestad
1991 Not Awarded  
1992 Morning Light Midn 1/C J. Hornbuckle
1993 Cinnabar Midn 1/C Matt Arny
1994 Cinnabar Midn 1/C T. Smith
1995 Etoile Midn 1/C E. Paulson
1996 Not Awarded  
1997 Not Awarded  
1998 Challenger Midn 2/C Stephen Dean
1999 Dandy Midn 1/C Derek Duford
2000 Restless Midn 1/C Chris Fisher
2001 Bold Midn 1/C George Roland
2003 Hornet Midn 1/C Mike Stapleton
2004 Blue Angel Midn 1/C Chad Ingle
2005 Javelin Midn 1/C Tom Bock
2006 Flirt Midn 1/C Tim Burchett
2007 Not contested  
2008 Flirt Midn 1/C Kellen Browne
2009 Mameluke Midn 1/C Jason Mazzoni
2010 Defiance Midn 1/C Emily Frost
2011 Gallant Midn 1/C James Chesson
2012 Defiance Midn 1/C Bryan Weisberg

Royono Trophy - Midshipmen Trophies

Awarded to the midshipmen skipper of the Naval Academy varsity sailboat with the best combined finishing position among competing sailboats in the NASS race to Oxford and the Tred Avon Yacht Club's Hammond Memorial Race.

The Royono TrophyHistory: This award was established by the members of the Naval Academy Sailing Squadron to honor LCDR Frank Siatkowski, USN (RET).    It hangs on the wall on the first deck of the Robert Crown Sailing Center.

 

Winners of the Royono Trophy

Year Recipient
1976 Richard Faulkner, Class of 1977
1977 Philip C. Pirozzi, Class of 1979
1978 Kenneth Hall, Class of 1980
1979 Jordan Cassell, Class of 1980
1980 Charles Kineke, Class of 1982
1981 John W. Judge, Class of 1982
1982 Frederick Ressel, Class of 1983
1983 Matthew R. Avila, Class of 1984
1984 IMS - John O'Donnell, Class of 1986
  IOR - Eric Doyle, Class of 1985
1985 IMS - John A. Crook, Class of 1986
  IOR - Thomas Field, Class of 1987
1986 IMS - Daniel Whitney, Class of 1988
  IOR - James Duke, Class of 1987
1987 IMS - Michael Binnix, Class of 1988
  IOR - John McInerney, Class of 1988
1988 IMS - Michael Binnix, Class of 1988
  PHRF - Stephen Cook, Class of 1989
1989 IMS - Peter Lehardy, Class of 1989
1990 IMS - John Grierson, Class of 1991
  PHRF - Robert Bruce, Class of 1992
1991 IMS - Charles Cook, Class of 1992
  PHRF - Kyle Weaver, Class of 1992
1992 IMS - Charles Cook, Class of 1992
  PHRF - Robert Schult, Class of 1992
1993 IMS - Erich Roetz, Class of 1993
  PHRF - Oliver Vietor, Class of 1993
1994 IMS - Vann Walke, Class of 1994
  PHRF - Jeff Wissel, Class of 1994
1995 IMS - Will Wright, Class of 1995
  PHRF - Britt Wanick, Class of 1995
1996 PHRF - Ethan "Dex" Hoag, Class of 1996
1997 PHRF - Charles McGill, Class of 1997
1998 PHRF - Jason Ward, Class of 1998
1999 PHRF - Todd Greene, Class of 1999
2000 PHRF - Brian Solomon, Class of 2001
2001 PHRF - Ryan Hastings, Class of 2001
  PHRF- Mike Smith, Class of 2002
2002 PHRF - Mike Stapleton, Class of 2003
2003 Not Contested
2004 PHRF- Pat Collins, Class of 2006
2005 PHRF - Greg Nannig, Class of 2007
2006 PHRF - Joe Campbell, Class of 2007
2007 PHRF - Kellen Browne, Class of 2009
2008 PHRF - Owen Brooks, Class of 2009
2009 PHRF - Austin Van Olst, Class of 2010
2010 PHRF - Emily Frost, Class of 2011
2011 PHRF - Mary Cox, Class of 2013
2012 PHRF - Bryan Weisberg, Class of 2013

Admiral Dubose Trophy - Midshipmen Trophies

Presented to the midshipman who has contributed the most to the Varsity Offshore Sailing Team during the year through leadership, dedication to the team, and sailing skills.

The Admiral Dubose TrophyHistory: The Dubose Trophy was presented in 1958 to the Naval Academy by the Intercollegiate Yacht Racing Association, the predecessor to the Intercollegiate Sailing Association.  It honors the outstanding midshipman on the Varsity Offshore team.

 

Winners of the Admiral Dubose Trophy

Year Batt   Year Batt  
1958 6th L.R. Talbert 1990 4th Kevin Hawko
1959 6th R.R. Buehler 1991 4th John Grierson
1960 6th J.L. Post 1992 1st John Ahrens
1961 5th T.P. Dugan, Jr. 1993 2cd Erich Roetz
1962 4th D.C. Brown 1994 4th Britton Wanick
1963 1st M.A. Gustavson 1995 6th Erik Paulson
1964 1st E.E. Brighton 1996 6th David "Wes" McCall
1965 3rd T.A. Krauss 1997 3rd Mark Franko
1966 5th R.L. Hamilton 1998 6th Ryan McCrillis
1967 3rd T.M. Ustick III 1999 4th Todd Greene
1968 3rd T.M. Ustick III 2000 6th Mike Manicchia
1969 5th M.F. Donilon 2001 3rd John A. Walsh
1970 2cd W.B. Brown 2002 2nd Mike Smith
1971 5th W.A. Leonard, Jr. 2003 5th David (Max) Desrochers
1972 5th J.J. Kelso 2004 5th Kenneth (Chad) Ingle
1973 6th D.D. Wagner 2005 3rd John Coombs
1974 4th R.S. Brown 2006   Greg Storer
1975 3rd P.M. Hyers 2007   Joe Campbell
1976 2cd D. Gearing 2008   Cullen Shaugnessey
1977 1st D. Gates 2009   Timothy Kiely
1978 3rd R.D. Wray 2010   Joshua Hinshaw
1979 4th P.C. Pirozzi 2011   Ralph Grossmann
1980 1st Sandy Daniels 2012   Dillon Rossiter
1981 6th Mark D. Pallin      
1982 2cd David G. Simpson      
1983 6th Christian Kramer      
1984 4th Matthew R. Avila      
1985 6th Louis P. Partida      
1986 4th Thomas Maxfield      
1987 6th John McInerney      
1988 4th Michael Brinnix      
1989 3rd Christopher Owens      

Knickerbocker Yacht Club Award - Midshipmen Trophies

Beginning in 2001, this award was given to the outstanding foredeck crew on the Varsity Offshore Sailing Team.  Prior to then, it was won annually by the midshipman skipper of the Naval Academy yacht with the best corrected time in the NASS spring series.

The Knickerbocker Yacht Club TrophyHistory: This trophy was established in 1974 and was presented to the Naval Academy by the Knickerbocker Yacht Club in Port Washington, New York.  It is in recognition and commemoration of the club's 100th Anniversary.

 

Winners of the Knickerbocker Yacht Club Trophy

Year Recipient College
1974 William F. Murphy Rage
1975 Charles M. Messiok Outrage
1976 Alanson Chenault Syren
1977 Daniel Gearing Guerriere
1978 Henry L. Pruitt Mr. Jumpa
1979 David D. Vann Liberty
1980 Philip O. Nolan Constellation
1981 Gavin J. Giddings Alert
1982 Charles R. Kineke Class of 1982
1983 Dixon R. Smith Class of 1983
1984 John P. Stamos Class of 1984
1985 Louis P. Partida Class of 1986
1986 Thomas Maxfield Class of 1987
1987 Louis Zaccardi Class of 1987
1988 Brian Alexander Class of 1988
1989 Matthew Rose Class of 1989
1990 Kelly G. Dobson Spitfire
1991 Robert Bruce Class of 1992
1992 Charles Cook Class of 1992
1993 Richard Kelly Class of 1993
1994 Daniel Emery Class of 1994
1995 Gary Huss Class of 1995
1996 Chris Hurst Class of 1996
1997 Charlie McGill Class of 1997
1998 Matthew Severson Class of 1998
1999 David Picinich Class of 1999
2000 Joel De La Garza Class of 2002
2001 Cecily Taylor Class of 2001
2002 Brett Elko Class of 2002
2003 David Berry Class of 2003
2004 Matt White Class of 2004
2005 Pat Collins Class of 2006
2006 John Casilio Class of 2006
2007 Jamie Moreno Class of 2007
2008 Mark Picinich Class of 2009
2009 Timothy Kiely Class of 2009
2010 Nicholas Bernard Class of 2010
2011 Andy King Class of 2012
2012 Adam Albrecht  

Sailtramid Taber-McWethy Award - Midshipmen Trophies

Awarded to both the first class and third class midshipmen in the CSTS summer program who display excellence in seamanship and navigation.

The Sailtramid Taber-McWethy TrophyHistory: The Taber-McWethy Award was established in recognition of exceptional service contributed by LTGEN Robert C. Taber, USA, RET and Captain Robert D. McWethy, USN, RET, in the development of the midshipmen offshore cruise credit sail training program at the Naval Academy.  It honors the hallmarks of unparalleled professional competency, expertise under sail, personal dedication and bench marks excellence in seamanship and navigation.

 

Winners of the Sailtramid Taber-McWethy Award

Year Taber McWethy
1985 Walter J. Balch Erin Martin
1986 Heidi Moser Christopher Brunnea
1987 Christopher J. Lord Patrick A. Vonzurmuehlen
1988 Christopher J. Lord Patrick A. Vonzurmuehlen
1989 Michael A. Villani Daniel Gabier
1990 Theodore A. Prince Boe A. Svatek
1991 Casey Moton Kenneth Krueger
1992 Amy Delavan Pat Donahue
1993 Ben Ash, John Killacky Gavin Duff
1994 Eric Naranjo Brian Shimcavig
1995 Bradley N. Rosen Scott D. Roberts
1996 Aaron R. Austin Thomas S. McGowan
1997 Jason J. Brianas Derek D. Duford
1998 Christian M. Sewell David Wilcox & Grant Garcia
1999 Casey K. Delcour James Venter
2000 Michael J. Strauss Erin C. Kellog
2001 Thomas Finley Scott Scherer
2002 No Winner John Hill
2003 Wesley Yancey Brandr Beekman-Ellner
2004 Cynthia Sedlak David Faherty
2005 Matthew Seaman Charles Meyer & Eric Marquardt
2006 Kristen Ullman Hannah Ceen & Carlin Shaodong Song
2007 Robert Gensheimer Michael Trombitas & Emma Mattson
2008 Todd Talstein Christian Mineur & Eric Brugler
2009 Alexander Islin Logan Hershman
2010 Michael Simpson Stewart Simpson & Micah Dose
2011 Matthew Barnes Matthew Schaidle & James Sciscoe
2012 Kyle Satterwhite Andrew Garcia & Julie Miller

RADM James L. Holloway Jr. Trophy - Midshipmen Trophies

The Holloway Trophy honors the midshipman who has contributed the most to Varsity Offshore J/24 sailing through his leadership, dedication to the team, and sailing skills.

The RADM James L. Holloway TrophyHistory: This trophy was presented to the Naval Academy by Mr. Decoursey Fales, past Commodore of the New York Yacht Club.  It was given in honor of RADM James L. Holloway, Jr., USN (RET), a former Superintendent of the Naval Academy.

 

Winners of the RADM James L. Holloway Jr. Trophy

Year Recipient Year Recipient
1950 Paul L. Dion '51 1993 David McCall '96
1951 C.D. McIntosh '51 1994 David Traugott '97
1952 Joseph Sherar '52 1995 Dewey Lopes '98
1953 Arthur Bivens '53 1996 Stephen Dean '99
1954 Anthony Cajka '54 1997 Richard Tom '00
1955 Karl Peterson '56 1998 John A. Walsh '01
1956 P.L. Hathaway '57 1999 Kevin Beatley '02
1957 Gene Porte'58 2000 David Nielsen '03
1958 R.L. Reinarz '58 2001 Gregory Woelfel '04
  D. Shelton '59 2002 Andrew Warner '05
1959 R.T. Connolly '59 2003 Gregory Storer '06
1960 Jerry Lee Post '61 2004 Ryan Field '07
1961 A.A. Maybach '61 2005 Tim Clarke '08
1962 Ian Sargent '62 2006-'09 Not Presented
1963 M.A. Gustavson '64 2010 Andy Beeler '14
1964 H.H. Seibert '64 2011 Padraig O'Brien '15
1965 A.W. Newlon '65 2012 Mark Moeller '13 
1966 Peter Leon '66    
1967 Theodore Ustick '67    
1968 Ludwell Pickett '68    
1969 Paul F. Ross '69    
1970 Mark A. Thomas '70    
1971 Richard Blake '71    
1972 Gerald Harvey '72    
1973 Chris MacMurray '74    
1974 Reginald Howard '77    
1975 Reginald Howard '77    
1976 Jeffrey Sanders '76    
1977 Daniel Gearing '77    
1978 Henry Lowe Pruitt '78    
1979 Robert Saylor '79    
1980 Thomas O'Keefe '80    
1981 Thomas O'Brien '81    
1982 John Doherty '82    
1983 Floyd Henderson '83    
1984 John Stamos '84    
1985 Eric Doyle '85    
1986 Louis Partida '86    
1987 Sean Carrol '87    
1988 Daniel Whitney '88    
1989 Peter Lehard'89    

RADM McNitt Award - Midshipmen Trophies

Presented to the most well  rounded and capable senior midshipmen within the CSTS program.  Navigation, seamanship, and leadership are among the criteria evaluated.

The RADM McNitt AwardHistory: Established in 1989, this award is named in honor of RADM Robert W. McNitt, whose accomplishments as a distinguished naval officer and in the sailing community best embody those traits desired in our future leaders.

 

Winners of the RADM McNitt Award

Year Recipients
1989 Hugh J. Huck
  David J. Makowicz
  Dianna M. Manzonni
1990 John A. Paul
  Thomas A. Weber
1991 David Culpepper
  Chris Eckerle
  David Newcomb
1992 Ken Krueger
  Wendy Phillips
  Rick Radonich
1993 Victor Argobright III
  David Fowler
  Eric Severseike
1994 Dexter Hoag
  Robert McHenry
  Robert Wolf
1995 David Wallace
  Jared Hannum
  Jamie Valdivia
1996 Matthew C. Thomas
  Ian R. Nesbitt
  Joseph M. Buckzkowski
1997 Jeffrey Edmounds
  David Dausen
  Scott W. Kinkele
1998 Deryk Petersen
  Keith Kulow
  Peter Quinn
1999 Andrew J. Beal
  Eric C. Sonnenberg
  Dennis W. Jensen
  John M. Baker
2000 Adam Buckfelder
  Paul Meyer
  Seth Stallings
2001 John Campbell
  Matt Curnen
  Andrew Mckee
2002 Brendan Gotowka
  Peter Pittman
  Christian Ward
2003 Michael Groothousen
  Brenna Montgomery
  Hunter Washburn
2004 Michael Gieseking
  Jarrod Rothman
  Samuel Mills
2006 Kyle Ladwig
  Keith Giacopuzzi
  Jessica Tuia
  Peter Dichett
2007 Mitchell Kusterer
  Patrick Kappel
  Evan Parnell
2008  Thomas Madson
  Christopher Murphy
2009 Thomas Callahan
  Nicholas Danforth
  Solomon Chien-Li Lu
2010 Michael Moberg
  Dan Simpson
2011 Phoenix Geimer
  Zachary Walz
  Matthew Wright
2012 Chris Fron

LT Robert D. Huntington Memorial Trophy - Midshipmen Trophies

Presented to the midshipman navigator whose professional skills and performance have contributed most to the Varsity Offshore Sailing Team.

The LT Robert D. Huntington Memorial TrophyHistory: This memorial trophy was presented to the Naval Academy by friends of the late LT Robert D. Huntington, Jr., USN, an ardent supporter of the Naval Academy Sailing Program.  His leadership and talent as navigator and afterguard on Naval Academy yachts during 17 ocean races earned him the respect and admiration of the midshipmen who sailed with him.

 

Winners of the LT Robert D. Huntington Memorial Trophy

Year Recipient Yacht
1974 Thaddeus Burr Outrage
1975 Douglas Guthe Syren
1976 J.C. McDonald Syren
1977 Nevin P. Carr Patriot
1978 Lee Rossetti  
1979 William Derr  
1980 William Derr  
1981 Harold Atkins  
1982 Allison Webster  
1983 Thomas Plofchan  
1984 Thoms Furlong  
  James Kresge  
1985 Brian Flachsbart  
1986 Frederick Dau  
1987 Frederick Dau  
1988 H. Brandicourt Cinnabar
1989 Larry M. Cook Jr.  
1990 Burchard Jackson Dauntless
1993 Oliver Vietor  
1994 Daniel M. Emery  
1995 Giovanna Kostrubala  
1996 Robert Hall Flirt
2004 John Coombs Lively
2006 Leigh Loesel  

Excellence at Sea Award - Midshipmen Trophies

Awarded to the midshipman of the graduating class for excellence in academics and performance in Naval Academy sail or power craft.

The Excellence at Sea AwardHistory: This trophy was presented in 1995 by the members of the New York Yacht Club to mark the 150th year anniversary of the US Naval Academy.  Performance in seamanship, navigation, leadership skills, and academics will be assessed in determining the winner.

 

Winners of the Excellence at Sea Award

Year Recipient Team
1996 Chris Bugg VOST
1997 Laura Almdale ProDev/YPs
1998 Kevin Sproge VOST
1999 Stephen Dean VOST
2000 Theodore Dyckman VOST
2001 David Fassel Inter-Collegiate
2002 Michael C. Smith VOST
2003 Jon P. Silverberg VOST
2004 Gregory A. Woelfel VOST
2005 Carole Lee ProDev/YPs
2006 John F. Cailio VOST
2007 Timothy D. Burchett VOST
2008 Kristen A. Sproat Inter-Collegiate
2009 Matthew R. Hamlet VOST
2010 Christina I. Chance Inter-Collegiate
2011 Ralph N. Grossmann VOST
2012 Jason Carminati Inter-Collegiate
2013 Mary Cox VOST

Huntington / Steele Trophy - NASS Trophies

Awarded to the midshipman skipper who wins the Huntington / Steel regatta

The Huntington / Steele TrophyHistory:  The race for the sterling silver service set held in late November brings together all phases of the midshipman sailing squadron. the race is sailed in offshore boats with crews representing the dinghies, plebes, VOST, faculty, NASS, sail craft department, and coaches staff.  Captain Robert Dache Steele, USN, class of 1945 was the Commodore of NASS and commanding officer of the Naval Station, Annapolis, from 1969 to 1972.  As a tribute to him for his deep concern for the welfare of the midshipman, the sailing center staff and coaches organized this regatta in his honor.  Upon the death of Robert Huntington, Jr. in 1973, Captain Steele graciously rededicated the Robert D. Steele regatta to the memory of his friend.

 

Winners of the Huntington / Steele Trophy

Year Crew
1971 Coaches Crew
1972 Dinghy Crew
1973 Coaches Crew
1974 Shields Crew
1975 Plebe Crew
1976 Junior Officers Crew
1977 Dinghy Crew
1978 Offshore IOR Crew
1979 Ensigns
1980 NASS Team #4
1981 Small Craft Team #1
1982 Small Craft Maintenance Crew
1983 Offshore Yawl Team
1984 Professional Development Team
1985 Offshore IOR Crew
1986 Dinghy Crew
1987 Dinghy Crew
1988 Dinghy Crew
1989 Dinghy Crew
1991 VOST
1992 VOST
1994 Sailing Administration
1996 CSTS - Dan Rugg
1997 CSTS - Dan Rugg
1998 CSTS - Dan Rugg
1999 Small Craft Repair - Elliot Oldak
2000 VOST - Garth DeVries
2001 NASS- Juliet Thompson
2002 CSNTS- Dan Rugg
2003 CSNTS- Dan Rugg
2004 Small Craft Repair - Elliot Oldak
2005 CSNTS - Dan Rugg
2006 VOST - Joe Campbell
2007 VOST - Matt Recker
2008 VOST Coaches - Ian Gordon
2009 VOST Coaches - Ian Gordon
2010 IC Team - James Allsop
2011 IC Team - Jason Carminati
2012 VOST - Jon Driesslein

USS Reina Mercedes Trophy - NASS Trophies

Awarded to the winning skipper of the Reina Mercedes Regatta typically held in Navy Knockabouts

The USS Reina Mercedes TrophyHistory: The Reina Mercedes regatta is a race held anually in August of each year.  Competitiors are employees of the Naval Station Command.  Typically Knockabouts are used for competition in this NASS sponsored event.

 

Winners of the U.S.S Reina Mercedes Trophy

Year Recipient Year Recipient
1944 James Abbott 1985 Not Awarded
1945 CDR Warren C. Boles 1986 CAPT John B. Bonds
1946-1949 Not Awarded 1987 Bill Maclay
1950 Assoc. Prof. J.C. Abbott 1989 Leo Flannagan
1951 CDR E.A. Shuman, Jr. 1990 Dan Rugg
1952 CDR E.A. Shuman, Jr. 1991 Ron Rostorfer
1953 LT T.E. Fortson 1992 Joe Convery
1954 CDR Warren C. Boles 1993 Not Awarded
1955 CAPT Warren C. Boles 1994 Dan Rugg
1956 Prof. Alden R. Hefler 1995 Dan Rugg
1957 LT(jg) Robert Norton 1996 Joel Jacobs
1958 LT William Williams III 1997 CAPT Jerry Farrell
1959 LT William Williams III 1998 Dan Rugg
1960 LCDR JohRusling III 1999 Dan Rugg
1961 ENS. Lawrence R. Glenn 2000 Elliott Oldak
1962 LT(jg) Lawrence R. Glenn 2001 CDR Gerard VandenBerg
1963 LCDR John Rusling III 2002 CDR Gerard VandenBerg
1964 Prof. E.C. Gras 2003 Not Contested
1965 LT B.F. Dunbar 2004 Midn 4/c Cullen Shaughnessy
1966 LT W.E. Tobin III 2005 John Tihansky
1967 ENS S.A. Van Dyck    
1968 LT(jg) S.A. Van Dyck    
1969 LT(jg) J. Deermount, Jr.    
1970 LT(jg) S.HAllan    
1971 ENS David Coit    
1972 LT(jg) Scott Perry    
1973 ENS Lars Forsberg    
1974 LT Fran Wright    
1975 LT Tom O'Brien    
1976 Graham M. Hall    
1977 Charles Kineke    
1978 CAPT Edwin Shuman III    
1979 ENS Tim McGee    
1980 LT Steve Keller    
1981 Elliott Oldak    
1982 Michael Waters    
1983 Russell Snyder    
1984 Flanigan & Shoemaker    

A.G.B. Grosvenor Trophy - NASS Trophies

Awarded annually to the civilian volunteer member of the NASS who has made exemplary contributions to the mission and programs of the sailing squadron.

The A.G.B. Grosvenor TrophyHistory: The CAPT A.G.B Grosvenor Trophy was established by the Fales Committee in 1978 to honor the late Captain Alexander G. Bell Grosvenor, USNA Class of 1950, Commanding Officer, Naval Station Annapolis, and Commodore, Naval Academy Sailing Squadron. Captain Grosvenor had noted that of all the sailing-oriented trophies awarded at the Naval Academy, none honored the hard working and dedicated volunteers from the Naval Academy Sailing Squadron.

The perpetual trophy on display in the Crown Center Hall of Fame is a fully rigged half-model of the sailing vessel SIREN, a custom-built Sparkman & Stephens 58-foot sloop aboard which Captain Grosvenor served as Head Coach. In the spring of 2003, the Fales Committee re-dedicated the Grosvenor Trophy as the Alex and Marcia Grosvenor Trophy. The renamed trophy recognizes and honors the extraordinary time, effort, and energy that both Captain and Mrs. Grosvenor devoted in supporting all aspects of the Naval Academy sailing programs.

 

Winners of A.G.B. Grosvenor Trophy

Year Recipient
1978 MR. Me. Lenox
1979 Robert Taber
1980 Robert McWethy
1981 Robert L. Bagey
1982 Marcia Grosvenor
1983 Rodney Tomlinson
1984 Neil Berthier
1985 William Hollow
1986 James Felch
1987 Richard Von Dobhoff
1988 Alva Bowen
1989 CDR Kenneth Holzman
1990 Dave Carvey
1991 Stoddard H. Knowles
1992 Richard F. Emmett
1993 Not Awarded
1994 Gilbert Snow
1995 Dean Balcirak
1996 Thomas I. Richardson
1997 Ted Rogers
1998 Gene Bouslog
1999 Alan Frank
2000 Dan Escalera
2001 Marion Johnson
2002 CAPT Dick Morin, USN(ret) & Mrs. Joan Morin
2003 Not contested
2004 Coach Brad Dellenbaugh
2005 Mike Brownlee
2006 Robert Holmes
2007 Maureen Mills
2008 Richard Lunsford
2009 Paul & Dawn Miller
2010 Bill Muesler
2011 Jan Richardson
2012 Rick Robey

Blue Water Bowl - Offshore Trophies

Awarded to the boat in the biennial Annapolis to Newport Race with the best corrected time.

The Blue Water Bowl TrophyHistory:  The Blue Water Bowl was presented to the U.S. Naval Academy in 1947.  It is awarded by the U.S. Navy to the winning skipper at the end of the race.

 

Winners of the Blue Water Bowl

Year Yacht Recipient
1947 Alar D.Z. Bailey
1949 Alar D.Z. Bailey
1951 Baruna H.C. Taylor
1953 Bolero J.N. Brown
1955 Actea Henry Sears
1957 Harrier J.M. Bontecou
1959 Caper H.I. Pratt
1961 Reindeer E.N. Smith
1963 Dyna C. Ewing
1965 Dyna C. Ewing
1967 Lancetilla J.M. Cameron
1969 American Eagle R.E. Turner, III
1971 Sorcery J.F. Baldwin
1973 Equation John Potter
1975 Salte Goose R.E. Derecktor
1977 Jack Knife J. Greenberg
1979 Tenacious R.E. Turner
1981 IOR: Impasse William Tacker
  MHS: Mandate Morgan Barker
1983 IOR: Espirt Peter H. Van Arsdale
  MHS: Gaylark Kaign Smith
1985 IOR: Invictus Bernard & Spener
  MHS: Silver Start Clarke & Decker
1987 IOR: Starlight Express B.A. Eissner
  IMS: Bravo James Dolan
  PHRF: Morpheus R.J. Kitz
1989 IOR: Congere Bevin Koeppel
  IMS: Bravo James Dolan
1991 PHRF: Snow White Ned Shuman
  IMS: Bully Rich Heffering
1993 PHRF: Swift Ara Barton
  IMS: Doundation Masato Fujimaki
1995 PHRF: Javelin Larry Bulman
  IMS: Blue Yankee Robert Towse
1997 PHRF: Adventurer Arthur Birney
  IMS: Bingo! Charles Lea
1999 PHRF: Dear Friend Bill Kardash
  IMS: Veritas Philip Hutchinson
2001 PHRF: Chessie Racing George Collins
  IMS: Carrera J. Dockey
2003 PHRF: Y2K Charles Engh
  IMS: Dawn Treader L. Cohen
2005 PHRF: Euro Trash Girl Nicole Weaver
  IRC: Sjambok Michael Hobbs
2007 PHRF: Dolphin  
  IRC: Sjambok  
2009 PHRF: Heron Greg Leonard
  IRC: Rambler George David
2011 PHRF: Sjambok Michael Brennan
  IRC: Beau Geste Karl Kwok

The Aloha Cup - Offshore Trophies

Awarded annually to the yacht with the best corrected time in the Naval Academy Sailing Squadron annual regatta.

The Aloha CupHistory:  The Aloha  Cup is  one of four trophies belonging to Lloyd-Phoenix that came into the possession of the Naval Academy.  Lloyd Phoenix graduated from the U.S. Naval Academy in 1861 and served in until the Civil War.  He resigned his commission in 1865, went into business, and became a yachting enthusiast.  He won the Aloha Cup in an annual cruise of the New York Yacht Club in 1910, sailing his most famous yacht, Intrepid.

 

Winners of the Aloha Cup

Year Yacht Year Yacht
1960 Swift 1994 Success
1961 Falcon 1995 Varmint Cong
1962 Babe 1996 Expectation
1963 White Shadow, III 1997 Snake Bite
1964 Traveller 1998 Wahoo
1965 Proton II 1999 Varshek
1966 Bonnie D 2000 Sjambok
1967 Rumpus 2001 Varshek2
1968 Maredea 2002 Sjambok
1969 Jubilee III 2003 Not contested
1970 Outrage 2004 Big Time
1971 Outrage 2005 Donnybrook
1972 Running Tide 2006 Odyssey
1973 Running Tide 2007 Chao
1974 Running Tide 2008 Javelin
1975 Running Tide 2009 Restless
1976 Syren 2010 Maltose Falcon
1977 Wild Flower 2011 Odyssey
1978 Diamond in the Rough    
1979 Sugar Magnolia    
1980 Cayenne    
1981 Bodacious    
1982 Wunder Bear    
1983 Streaker    
1984 Diamond in the Rough    
1985 Nightshift    
1986 Pussycat    
1987 Euroclass    
1988 Smoke Screen    
1989 Hurricane Hugo    
1990 Intuition    
1991 Sugar    
1992 Infringer    
1993 Cinnabar    

Lloyd Phoenix Trophy - Offshore Trophies

Awarded annually to the Yacht Club and skipper winning the Lloyd Phoenix Regatta. Originally, ten Naval Academy yawls manned by members of nine invited yacht clubs and NASS, sailed a series of races over a two period.  Recently, this trophy has been designated as the award for US SAILING's large yacht championship.

The Lloyd Phoenix TrophyHistory:  Lloyd Phoenix graduated from the U.S. Naval Academy in 1861 and served in until the Civil War.  He resigned his commission in 1865, went into business, and became a yachting enthusiast.  He won the Aloha Cup in an annual cruise of the New York Yacht Club in 1910, sailing his most famous yacht, Intrepid.

 

Winners of the Lloyd Phoenix Trophy

Year Club Recipient
1960 Tred Avon Yacht Club W.H. Myers
1961 Gibson Island Yacht Club C.F. Stein III
1962 Sailing Club of Chesapeake Norton Gibbons-Neff
1963 Potapskut Sailing Association E.L. Dinning, III
1964 Potapskut Sailing Association E.L. Dinning, III
1965 Gibson Island Yacht Squadron J.R. Wolfe, Jr.
1966 Gibson Island Yacht Squadron J.R. Wolfe, Jr.
1967 Sailing Club of Chesapeake J.W. Martin
1968 Gibson Island Yacht Squadron C.F. Stein, III
1969 U.S. Naval Station BM3 Fred Bremen, USN
1970 Corinthian Club of Philadelphia Gardner Cox
1971 Severn Sailing Association Robert Donald
1972 Tred Avon Yacht Club :Mark Ewing
1973 Annapolis Naval Sailing Association CWO William Abbot, USN
1974 Fishing Bay Yacht Club John Hawksworth
1975 Annapolis Yacht Club Scott Allan
1976 Annapolis Yacht Club Charlie Scott
1977 Naval Academy Sailing Squadron A.G.B. Grosvenor
1978 Gibson Island Yacht Club John Sherwood, III
1979 Gibson Island Yacht Club John Sherwood, III
1980 Sailing Club of Chesapeake Robert Donald
1981 Naval Academy Sailing Squadron Edwin A. Shuman, III
1982 Annapolis Yacht Club James Scott
1983 Naval Academy Sailing Squadron George Dewhurst
1984 Larchmont Yacht Club Charles R. Ulmer
1985 Tred Avon Yacht Club Richard Lippincott
1986 Area F Houston Yacht Club Lee Demarest
1987 Area D Southern Yacht Club Buddy Friedrichs
1988 Area D Charleston Yacht Club Mason Chrisman
1989 Area C Annapolis Yacht Club Charlie Scott
1990 Area C Annapolis Yacht Club Charlie Scott
1991 Area A Hingham Yacht Club Steve Garland
1992 Area J Los Angles Yacht Club Roy Disney
1993 Area C Hampton Yacht Club Sledd Shelhorse
1994 Area K Macatawa Bay Yacht Club Mark Nobel
1995 Area C Annapolis Yacht Club John R. White
1996 Area J Alamitos Yacht Club Keith Ives
1997 Area D New Orleans Yacht Club Scott Sonnier
1998 Area G Santa Barbara Yacht Club Mark Nobel
1999 Area H Tacoma Yacht Club John Leitzinger
2000 Area A Massachusetts Bay YC Gordon Hall
2001 Area H Corinthian YC of Seattle Joan Hoag
2002 Area D Southern Yacht Club Scott Sonnier
2003 Area E Rochester Yacht Club Hank Stuart
2004 Area D Southern Yacht Club Marc Eagan
2005 NASS MIDN 1/c Greg Storer
2006 Area D Tampa Yacht Club Robert Hobbs
2007 San Diego Yacht Club Chuck Nichols
2008 Chicago Yacht Club Rick Strilky
2009 New York/Milford Yacht Club Bruce Kuryla
2010 Not Contested  
2011 NY/Milford/Scuttlebutt Yacht Club Bruce Kuryla

Ocean Racing Trophy - Offshore Trophies

Awarded annually to the service yacht having the best corrected time in the Annapolis to Newport Yacht Race and the Newport to Bermuda Yacht Race.

The Ocean Racing TrophyHistory:  This trophy was given to the Naval Academy by the Commander of the US Atlantic Destroyer Forces.  It is awarded annually by the Commander of the Cruiser Destroyer Force.

 

Winners of the Ocean Racing Trophy

Year Yacht Year Yacht
1958 Alert, USNA 1991 Cinnabar, USNA
1960 Intrepid, USNA 1992 Constellation, USNA
1961 Alert, USNA 1993 Swift, USNA
1962 Flirt, USNA 1994 Swift, USNA
1963 Frolic, USNA 1995 Rampage, USCGA
1964 Icefire, USMMA 1996 Defiance, USMMA
1965 Petrel, USCGA 1997 Rampage, USCGA
1966 Fortuna, ANA 1998 Rampage, USCGA
1967 Maredea, USNA 1999 Swift, USNA
1968 Severn Star, USNA 2000 Swift, USNA
1969 Maredea, USNA 2001 Flirt, USNA
1970 Rage, USNA 2002 Flirt, USNA
1971 Jubilee III, USNA 2003 Vigilant, USNA
1972 Jubilee III, USNA 2004 Lively, USNA
1973 Rage, USNA 2005 American Promise, USNA
1974 Miss Wick, USNA 2006 Swift, USNA
1975 Insurgente, USNA 2007 Swift, USNA
1976 Syren, USNA 2008 Swift, USNA
1977 Patriot, USNA 2009 Tomcat, USNA
1978 Nike, USCGA 2010 Swift, USNA
1979 Insurgente, USNA 2011 Invictus, USNA
1980 Intrepid, USNA 2012 Defiance, USNA 
1981 Foxfire, USCGA    
1982 Cinnabar, USNA    
1983 Constellation, USNA    
1984 Mareva, USCGA    
1984 Vengeance, USNA    
1985 Cinnabar, USNA    
1986 Fury, USNA    
1986 Morning Light, USNA    
1987 Morning Light, USNA    
1988 Cinnabar, USNA    
1989 Dauntless, USNA    
1990 Insurgente, USNA    
 
USNA Sailing Center
USNA Home

For more news about USNA, visit us on

facebook       Flickr       YouTube       Twitter       News(Rss)