1999 Trident Scholars  

${defaultAlt}


MIDN 1/C NICOLE V. AUNAPU
(6th Company)

Major: Mechanical Engineering
Advisor: Associate Professor Karen A. Flack, Mechanical Engineering Department
Advisor: Assistant Professor Ralph J. Volino, Mechanical Engineering Department
Title: Improved Turbine Blade Cooling Using Endwall Flow Modification

MIDN 1/C BRITT W. BOUGHEY (20th Company)

Major: Marine Engineering
Advisor: Professor Keith W. Lindler Naval Architecture, Ocean and Marine Engineering Department
Advisor: Associate Professor Martin R. Cerza Naval Architecture, Ocean and Marine Engineering Department
Title: Design, Construction, and Analysis of a Flat Heat Pipe

MIDN 1/C JEREMY J. BRUCH (5th Company)

Major: Physics
Advisor: Professor Irene M. Engle, Physics Department
Title: Incorporation of a Magnetotail into the Global Saturnian Magnetosphere

Ψ  MIDN 1/C JAMES E. COLEMAN, Jr. (11th Company)

Major: Oceanography
Advisor: Adjunct Associate Professor Richard W. Spinrad, Oceanography Department
Advisor: Associate Professor David R. Smith, Oceanography Department
Advisor: Associate Professor Steven R. Montgomery, Physics Department
Title: Optical Variability of the Chesapeake Bay

MIDN 1/C NICHOLAS G. OSBURN (11th Company)

Major: Systems Engineering
Advisor: Assistant Professor Kiriakos Kiriakidis, Weapons and Systems Engineering Department
Advisor: Professor Charles F. Rowell, Chemistry Department
Title: Model Based Control of Combustion

MIDN 1/C COREY A. POORMAN (5th Company)

Major: Mechanical Engineering
Advisor: CAPT Owen G. Thorp, III, USNR, Mechanical Engineering Department
Advisor: Professor Patrick J. Moran, Mechanical Engineering Department
Title: The Use of Thermal Spraying to Enhance the Bonding Characteristics of a Urethane-Coated Propeller

MIDN 1/C BRYAN D. REX (29th Company)

Major: Electrical Engineering
Advisor: Professor Antal A. Sarkady, Electrical Engineering Department
Advisor: Associate Professor Kelly A. Korzeniowski, Electrical Engineering Department
Title: Non-Invasive Detection of CH-46 Aft Gearbox Faults Using Digital Pattern Recognition and Classification Techniques

MIDN 1/C JAMES A. SCHROEDER (8th Company)

Major:Mechanical Engineering
Advisor: Associate Professor Angela L. Moran, Mechanical Engineering Department
Title: Copper Electrode Degradation Due to the Resistance Welding of Aluminum

MIDN 1/C D. KEVIN SIMMONS (2nd Company)

Major: Ocean Engineering
Advisor: Associate Professor Sarah E. Mouring, Naval Architecture, Ocean and Marine Engineering Department
Advisor: Associate Professor Oscar Barton, Jr., Mechanical Engineering Department
Title: The Effect of Externally Retrofitted Carbon Fiber Reinforced Polymer Composites on the Ductility of Reinforced Concrete Beams

MIDN 1/C  JAMES B. SOLOMON (15th Company)

Major: History
Advisor: Professor Robert W. Love, Jr., History Department
Title: The Multilateral Force: America's Nuclear Solution for NATO (1960-1965)

MIDN 1/C  JOHN W. WATERSTON (13th Company)

Major: Electrical Engineering
Advisor: Assistant Professor E. Currie K. Wooten, Electrical Engineering Department
Advisor: Associate Professor William E. Bennett, Electrical Engineering Department
Title: Development and Implementation of an Adaptive Error Correction Coding Scheme for a Full Duplex Communications Channel

MIDN 1/C  JOSHUA T. WOOD (5th Company)

Major: Mathematics
Advisor: Assistant Professor Erik M. Bollt, Mathematics Department
Title: Error Statistics of Time-Delay Embedding Prediction on Chaotic Time-Series

Back to top