USNA | Class of 2002


MIDN 1/C STEVEN R. BURNS
(12th Company)

Major: Systems Engineering
Advisor: Assistant Professor Richard T. O'Brien, Jr., Weapons & Systems Engineering Department
Advisor: Assistant Professor Jenelle L. Piepmeier, Weapons & Systems Engineering Department
Title: Steering Control Compensation of Accelerating Vehicle Motion

MIDN 1/C DANIEL F. CHIAFAIR (4th Company)

Major: Systems Engineering
Advisor: Assistant Professor Edwin L. Zivi, Weapons & Systems Engineering Department
Title: Stability Analysis of a Nonlinear System Stabilizing Controller for an Integrated Power System

MIDN 1/C JOSHUA B. DATKO (1st Company)

Major: Computer Science
Advisor: Assistant Professor Margaret M. McMahon, Computer Science Department
Advisor: Associate Professor Donald M. Needham, Computer Science Department
Title: Supporting Secure, Ad Hoc Joins for Tactical Networks

MIDN 1/C JOHN D. DIRK (23rd Company)

Major: Physics
Advisor: Professor Martin E. Nelson, Mechanical Engineering Department
Advisor: Visiting Professor James F. Ziegler, Physics Department
Title: Electronic Reliability and the Environmental Thermal Neutron Flux

MIDN 1/C AMANDA L. DONGES (2nd Company)

Major: Quantitative Economics
Advisor: Assistant Professor Matthew J. Baker, Economics Department
Advisor: Associate Professor Gary O. Fowler, Mathematics Department
Title: A Multinational Empirical Analysis of Humanitarian Assistance

MIDN 1/C BENJAMIN A. DREW (16th Company)

Major: Systems Engineering
Advisor: Associate Professor Carl E. Wick, Weapons & Systems Engineering Department
Title: Underwater Gliders: Measurement Methods and Analysis

MIDN 1/C TAREK S. ELMASRY (29th Company)

Major: Electrical Engineering
Advisor: Associate Professor R. Brian Jenkins, Electrical Engineering Department
Advisor: Associate Professor Deborah M. Mechtel, Electrical Engineering Department
Title: Characterization of an Optical Self-Homodyne DPSK Receiver

MIDN 1/C EDWARD H. L. FONG (9th Company)

Major: Computer Science
Advisor: Assistant Professor Frederick L. Crabbe, Computer Science Department
Title: Acquisition of 3-D Map Structures for Mobile Robots

MIDN 1/C BENJAMIN M. HEINEIKE (28th Company)

Major: Mathematics Advisor: Professor Reza Malek-Madani, Mathematics Department
Advisor: Associate Professor Sonia M. Garcia, Mathematics Department
Title: Modeling Morphogenesis with Reaction-Diffusion Equations Using Galerkin Spectral Methods

MIDN 1/C PETER D. HUFFMAN (25th Company)

Major: Chemistry
Advisor: Professor Jeffrey P. Fitzgerald, Chemistry Department
Title: Towards Improved Optical Limiters

MIDN 1/C PRITHA M. MAHADEVAN (8th Company)

Major: Chemistry
Advisor: Assistant Professor Virginia F. Smith, Chemistry Department
Title: Biophysical Characterization of a Bifunctional Iron Regulating Enzyme

MIDN 1/C JONATHAN P. NELSON (27th Company)

Major: Systems Engineering
Advisor: Associate Professor John M. Watkins, Weapons & Systems Engineering Department
Advisor: Associate Professor George E. Piper, Weapons & Systems Engineering Department
Title: Active Control of Fan Noise in Ducts Using Magnetic Bearings

MIDN 1/C  NOAH F. REDDELL (3rd Company)

Major: Electrical Engineering
Advisor: Associate Professor Erik M. Bollt, Mathematics Department
Advisor: CDR Thaddeus B. Welch, III, USN, Electrical Engineering Department
Title: Covert Communication Utilizing Discretely Generated Chaos

Ψ MIDN 1/C  JEREMIAH J. WATHEN (11th Company)

Major: Physics
Advisor: Assistant Professor James J. Butler, Physics Department
Title: Optical Limiting Within Capillary Waveguides

 
Recent Trident Scholar Classes

For more news about USNA, visit us on

facebook       Flickr       YouTube       Twitter       News(Rss)