2005 Trident Scholars  

${defaultAlt}


MIDN 1/C DANICA L. ADAMS
(13th Company)

Major: Systems Engineering
Advisor: Associate Professor Richard T. O'Brien, Jr., Weapons and Systems Engineering Department
Advisor: Associate Professor Kiriakos Kiriakidis, Weapons and Systems Engineering Department
Title: Direction of Arrival Estimation Using a Reconfigurable Array

MIDN 1/C ANDREW C. BASHELOR (2nd Company)

Major: Mathematics (Honors)
Advisor: Assistant Professor Amy E. Ksir, Mathematics Department
Advisor: Associate Professor William N. Traves, Mathematics Department
Title: Counting Conics

MIDN 1/C BRADFORD L. BONNEY (13th Company)

Major: Electrical Engineering
Advisor: Professor Delores M. Etter, Electrical Engineering Department
Advisor: Assistant Professor Robert W. Ives, Electrical Engineering Department
Title: Non-orthogonal Iris Segmentation

Ψ MIDN 1/C NATHAN F. BRASHER (25th Company)

Major: Mathematics (Honors)
Advisor: Professor Reza Malek-Madani, Mathematics Department
Advisor: Associate Professor Gary O. Fowler, Mathematics Department
Title: Trajectory and Invariant Manifold Computation for Flows in the Chesapeake Bay

MIDN 1/C SARAH M. COULTHARD (23rd Company)

Major: Mechanical Engineering
Advisor: Associate Professor Ralph J. Volino, Mechanical Engineering Department
Advisor: Professor Karen A. Flack, Mechanical Engineering Department
Title: Effects of Pulsing on Film Cooling of Gas Turbine Airfoils

MIDN 1/C MICHAEL G. DODSON (1st Company)

Major: Aerospace Engineering
Advisor: Assistant Professor David S. Miklosovic, Aerospace Engineering Department
Title: An Historical and Applied Aerodynamics Study of the Wright Brothers' Wind Tunnel Test Program and Application to Successful Manned Flight

MIDN 1/C THOMAS W. DUNBAR (26th Company)

Major: Systems Engineering
Advisor: Assistant Professor Joel M. Esposito, Weapons and Systems Engineering Department
Title: Artificial Potential Field Controllers for Robust Communications in a Network of Swarm Robots

MIDN 1/C GRANT I. GILLARY (17th Company)

Major: Physics
Advisor: Professor Reza Malek-Madani, Mathematics Department
Advisor: Assistant Professor Kevin L. McIlhany, Physics Department
Title: Normal Mode Analysis of the Chesapeake Bay

MIDN 1/C SEAN A. JONES (16th Company)

Major: Computer Science
Advisor: Associate Professor Donald M. Needham, Computer Science Department
Title: Prediction and Improvement of Safety in Software Systems

MIDN 1/C ELIZABETH R. KEALEY (30th Company)

Major: Mechanical Engineering
Advisor: Assistant Professor Andrew N. Smith, Mechanical Engineering Department
Advisor: Assistant Professor Peter J. Joyce, Mechanical Engineering Department
Title: Investigation of Elliptical Cooling Channels for a Naval Electromagnetic Railgun

MIDN 1/C STEPHEN S. McMATH (22nd Company)

Major: Mathematics (Honors)
Advisor: Professor W. David Joyner, Mathematics Department
Advisor: Assistant Professor Frederick L. Crabbe, IV, Computer Science Department
Title: Parallel Integer Factorization Using Quadratic Forms

MIDN 1/C JOSHUA W. WORT (17th Company)

Major: Electrical Engineering
Advisor: Associate Professor R. Brian Jenkins, Electrical Engineering Department
Advisor: Captain Robert J. Voigt, USN, Electrical Engineering Department
Title: A Network Interface Card for a Bidirectional Wavelength Division Multiplexed Fiber Optic Local Area Network

MIDN 1/C CHRISTOPHER D. WOZNIAK (12th Company)

Major: Naval Architecture
Advisor: Associate Professor Paul H. Miller, Naval Architecture and Ocean Engineering Department
Title: Analysis, Fabrication and Testing of a Composite Bladed Propeller for a U.S. Naval Academy Yard Patrol (YP) Craft

Back to top