Skip to main content Skip to footer site map
Mathematics Department
Mathematics student

Awards for Midshipmen

Each year during Commissioning Week, prizes are awarded to graduating midshipmen whose major is administered by the Mathematics Department.

Below is description of the prizes, criteria, and list of winners. Prize-winners are selected by the Chair of the Mathematics Department on advice of the Mathematics faculty.

National Society, Daughters of the American Revolution Prize

Binoculars and a plaque are presented by the National Society, Daughters of the American Revolution, to that midshipman of the graduating class who has completed a major administered by the Mathematics Department and excelled in the area of Operations Analysis.

Winners of the Daughters of the American Revolution Prize:

  • 2021 Logan Robert McGuire
  • 2020 Steven Fedorovich
  • 2019 Lauren O'Malley
  • 2018 John Robinson
  • 2017 Stephen Ward
  • 2016 Joseph Curtis
  • 2015 Megan Lewis
  • 2014 Alec McGlaughlin
  • 2013 Taylor Boosmann
  • 2012 Clifford Nelsen
  • 2011 Zachary S. Bunting
  • 2010 Christine Cairoli
  • 2009 Timothy Folts
  • 2008 Austin Hancock
  • 2007 Daniel Baldwin Ammons-Moreno
  • 2006 John Doherty
  • 2005 Dennis C Panos
  • 2004 Charles Alfred Larwood III
  • 2003 David Lawrence Zane
  • 2002 Alexander Earle Goodno
  • 2001 Dallas Ridgeway Jamison
  • 2000 Gerald Paul Lorio
  • 1999 Jeb Scott Lyne
  • 1998 Titus L. Fortner
  • 1997 Mark D. Tripiano
  • 1996 Darin F. Twete
  • 1995 Robert Bowman Johns
  • 1994 Thomas Howard Hayghe
  • 1993 Robert Scott Thomas
  • 1992 Vincent Callahan Vertin
  • 1991 Daniel Lee Forry
  • 1990 Barbara Scott Hundley
  • 1989 Sean P. Omalley
  • 1988 Christopher Cook
  • 1987 Andrew Charles Lennon
  • 1986 Michael Andrew Dorko
  • 1985 Melanie Sue Camp
  • 1984 Paul Stephen Esch
  • 1983 Michael James Blasik
  • 1982 Arthur Raphael Salindong
  • 1981 James Michael Rice
  • 1980 Michael John Kane
  • 1979 Gregory Thomas Hutto
  • 1978 Jonathan Everett Will
  • 1977 David Robin Mickle
  • 1976 Albert William Schmidt
  • 1975 David Wayne Rogers
  • 1974 Willcox Keith Bailey
  • 1973 Jeffrey Wiley Crews
Military Order of Foreign Wars Prize

A wrist watch and a plaque are presented by the Military Order of Foreign Wars to that midshipman of the graduating class who has attained the highest class standing among those who have completed a major administered by the Mathematics Department. This midshipman's name will be engraved on a plaque installed in the Mathematics Department (first deck of Chauvenet Hall).

Winners of the Military Order of Foreign Wars Prize:

  • 2021 Thomas M. Johnstone
  • 2020 Aidan Sabety-Mass
  • 2019 Megan Hanson
  • 2018 Thomas Savage
  • 2017 Kathryn Quandt
  • 2016 Thomas Wester
  • 2015 Conner O'Donnell
  • 2014 Alec McGlaughlin
  • 2013 Jonathan Poole
  • 2012 Charles Celerier
  • 2011 Zachary S. Bunting
  • 2010 Allison Aichele
  • 2009 Anthony Arguelles
  • 2008 Michelle Mattingly
  • 2007 Daniel Baldwin Ammons-Moreno
  • 2006 Gregory Dietzen
  • 2005 Patrick A Brooks
  • 2004 Derek Michael Jennings
  • 2003 Mathison Guy Hall
  • 2002 Benjamin Murray Heineike
  • 2001 M. P. Feist
  • 2000 K. M. McMahon
  • 1999 K. E. Oliver
  • 1998 P. J. Detar
  • 1997 G. H. Truitt
  • 1996 B. H. Benedict
  • 1995 W. A. Hildebrandt
  • 1994 R. L. Hartman
  • 1993 K. W. Culler
  • 1992 J. B. Oglesby
  • 1991 M. D. Lucas
  • 1990 B. S. Hundley
  • 1989 S. M. Debus
  • 1988 B. A. Jobe
  • 1987 S. D. Johnson
  • 1986 J. E. Paganelli, Jr.
  • 1985 A. J. Curtis
  • 1984 J. D. Baldwin
  • 1983 P. G. Savage
  • 1982 J. Cerasuolo
  • 1981 J. P. Hetrick, Jr.
  • 1980 M. J. Kane
  • 1979 W. T. Harris
  • 1978 B. M. Tilden
  • 1977 A. E. Stuart, Jr.
  • 1976 L. J. Saccoccio
  • 1975 J. F. Ennis
  • 1974 R. C. Rigazio
  • 1973 S. C. Kanaga
  • 1972 J. L. Phillips
  • 1971 L. F. Clark
  • 1970 P. T. Cahill
  • 1969 D. G. Deininger
  • 1968 A. J. Sisk
  • 1967 R. W. Mies
  • 1966 G. M. Moore
  • 1965 G. A. Kent
  • 1964 J. A. Haugen
  • 1963 M. A. Blackledge
  • 1962 P. B. S. Trapnell
  • 1961 J. M. Barr
  • 1960 M. H. Sollberger
  • 1959 D. A. Gill
  • 1958 R. A. Schnepper
  • 1957 F. R. Hanvey, Jr.
  • 1956 V. J. Brillantes
  • 1955 S. D. Lowe
  • 1954 P. A. Petzrick
  • 1953 W. T. Prewett
  • 1952 P. V. Strehlow, Jr.
  • 1951 R. W. Pysz
  • 1950 W. H. Pravitz
  • 1949 L. M. Noel
  • 1948 F. J. Suttill, Jr. , J. W. Hawthorne
  • 1947 J. D. Andrews
  • 1946 D. G. Iselin
  • 1945 R. L. Martin
  • 1944 G. D. Prestwich
  • 1943 W. R. Riblett
  • 1942 S. M. Logan
  • 1941 W. H. Rowen
  • 1940 L. B. Ramsey
  • 1939 A. M. Fields, Jr.
  • 1938 J. E. Hausman
  • 1937 J. A. Obermeyer
  • 1936 D. F. Pinkerton
  • 1935 J. R. Middleton, Jr.
  • 1934 C. R. Nelson
  • 1933 R. A. Gallagher
  • 1932 R. S. Mandelkorn
  • 1931 T. W. Rogers
  • 1930 W. T. Hines
  • 1929 J. B. Webster
  • 1928 J. R. Lee
  • 1927 F. D. Overfelt
Professor Henry M. Robert, Jr., Prize

The name of that midshipman of the graduating class who, in completing a major administered by the Mathematics Department, has shown both a high degree of proficiency in mathematics and an outstanding potential for success in continued mathematical study and who accepts a commission in any branch of the naval service, is engraved on a plaque installed in the Mathematics Department (first deck of Chauvenet Hall). In addition, this midshipman will be awarded a dress sword. This prize is sponsored by the late Miss Alice D. Butterfield in memory of the late Professor Henry M. Robert, Jr., who taught mathematics and economics while a member of the Naval Academy faculty.

Winners of the Professor Henry M. Robert, Jr., Prize:

  • 2021 Philip Smith
  • 2020 Marshall Shires
  • 2019 Matthew Dods
  • 2018 Trevor Karn
  • 2017 James Talisse
  • 2016 Ian Shaw
  • 2015 Joshua Steves
  • 2014 Michael Troncoso
  • 2013 William Harris
  • 2012 Charles Celerier
  • 2011 James A. Berg
  • 2010 Stephanie Stamm
  • 2009 Jacob Cates
  • 2008 Thomas Thomas
  • 2007 Marjorie Drake
  • 2006 Gregory Dietzen
  • 2005 Stephen S McMath
  • 2004 Derek Michael Jennings
  • 2003 Matthew Joseph Ahlert
  • 2002 Eric Andrew Rittermann
  • 2001 Matthew P. Feist
  • 2000 Scott C. McKinney
  • 1999 Joshua T. Wood
  • 1998 Paul J. Detar
  • 1997 Glenn H. Truitt
  • 1996 Gregory W. Hodgson
  • 1995 Daniel P. Moloney
  • 1994 Bartt G. Greene
  • 1993 Paul W. Miller
  • 1992 Carl H. Ebersole
  • 1991 David M. Ruth
  • 1990 Mark W. Dixon
  • 1989 Michael J. Tesar
  • 1988 Michael S. Parish (tie)
  • 1988 Daniel B. Widdis (tie)
  • 1987 John C. Woughter
  • 1986 Steve McPhillips
  • 1985 Mark D. Little
  • 1984 Perry G. Higgins
  • 1983 Randy M. Beekman
  • 1982 Peter P. Haglich
  • 1981 Joseph J. Arango III
  • 1980 Michael D. Chapline
  • 1979 Richard K. Boyd
  • 1978 Lawrence Galvin
  • 1977 Alfred E. Steuart, Jr.
  • 1976 Stephen J. Raher
  • 1975 Walter N. Flippin
  • 1974 John M. Franklin
  • 1973 Stephen C. Kanaga
  • 1972 Paul E. Huck
  • 1971 Lawrence F. Clark
  • 1970 Robert J. Kimble, Jr.
  • 1969 Edward J. Waitt, Jr.
  • 1968 Arnold J. Sisk
  • 1967 George P. Nanos, Jr.
  • 1966 Robert G. Oman
  • 1965 George A. Kent
  • 1964 Walter W. Kesler
  • 1963 Theodore J. Delgaizo
The MAS (Military Application Society) Prize

Each spring since 1970 the Military Applications Society (MAS) has awarded a prize to a student at each of the U.S. Naval Academy, the U.S. Military Academy, and the U.S. Air Force Academy. This award is for the outstanding graduating student at the academy in Operations Research. The Naval Academy has made the Midshipman's senior project a strong factor in the choice of the recipient.

Winners of the Military Application Society Prize:

  • 2021 Micah Oh and Leonard J. Pick
  • 2020 Steel Templin
  • 2019 Parker Nelson
  • 2018 John Robinson
  • 2017 Olivia McQuade
  • 2016 Miguel Nieves
  • 2015 Conner O'Donnell
  • 2014 Colin Bodgan
  • 2013 William Crutcher
  • 2012 Nicolas Woods
  • 2011 Craig S. Moore
  • 2010 Allison Aichele
  • 2009 Timothy Folts
  • 2008 Robert Innerst
  • 2007 Christopher Nigus
  • 2006 Peter Barkley
  • 2005 Brian A Ross
  • 2003 Douglas Michael Rosenstock and John Martin
  • 2002 Robert William Niemeyer
  • 2001 Shaun Paul Hayes
  • 1999 Brendan C. Beer
  • 1998 Paul Detar
  • 1997 Michael Wheeler
  • 1996 Terrence Nawara
  • 1995 Megan K. Hines
  • 1994 Robert L. Hartman
  • 1993 Brian C. Bender and Michael D. Kozub
  • 1992 Frederic E. Nauck
  • 1991 Richard Neitzey
  • 1990 Philip Beckman
  • 1989 Edward F. Toppi
  • 1988 David Carl Chapates
  • 1986 David M. McGee
  • 1985 Riki G. Young
  • 1984 Patrick C. Rabun and Audie Embestro
  • 1983 Vance S. Tisdale
  • 1982 Ronald Fricker and Daniel Lynch
  • 1981 Jay Grafton and Robert Kennington
  • 1980 Michael Kane
  • 1979 Don L. Shaw
  • 1977 Peter M. Chaulk
  • 1976 Stephen Stroebel
  • 1975 Michael D. Zeiders
  • 1974 Wilcox K. Bailey
  • 1973 Evan M. Chanik
  • 1971 Wayne J. Hallenbeck
  • 1970 Frank W. Reifsnyder
Julian Clancy Frazier Award for Excellence in Mathematics

The Julian Clancy Frazier prize will be awarded to that mathematics major of the graduating class who has completed the best research project in mathematics, based on clarity of exposition, sophistication of mathematical content and independence of thought, and who accepts a commission in any branch of the naval service. The recipient's name shall be engraved on a bronze plaque installed in Chauvenet Hall. The midshipman will receive an engraved dress sword and five hundred dollars. The Julian Clancy Frazier Prize is sponsored by Ms. Jean S. Clancy in memory of her son, a devoted mathematics student and educator.

Winners of the Julian Clancy Frazier Prize for Excellence in Mathematics:

  • 2021 Shaun Frances Rodock
  • 2020 Hunter McGavran
  • 2019 Shannon Dillman
  • 2018 Carl Kolon
  • 2017 James Talisse
  • 2016 Thomas Wester
  • 2015 Christopher Kent
  • 2014 Zachary Powers
  • 2013 Robert Crutcher
  • 2012 Thomas Joseph Paul
  • 2011 Emily A. Frost
  • 2010 Lindsay Atwood
T.S. Michael Award for Excellence in Discrete Mathematics

Awarded to the student who best emulates T.S. Michael’s passion for Discrete Mathematics by outstanding performance in that field.  The recipient’s name will be engraved on a plaque displayed in Chauvenet Hall and the recipient will receive a book written by Professor Michael.

Winners of the T.S. Michael Award for Excellence in Discrete Mathematics:

  • 2021 John M. Johnson
  • 2020 Alex Psichas
Naval Intelligence Foundation Award

The Naval Intelligence Foundation Award, an engraved sword, is presented at the annual Prizes and Awards Ceremony to the member of the graduating class determined to be most outstanding among those participating in an academic honors program.

Winners and nominees for the Naval Intelligence Foundation Award:

  • 2021
    Declan Charles Harrison (SMAH nominee)
    Jacqueline Noella McNulla (SMPH nominee)
    Micah Oh (SMOH nominee)
  • 2020
    Max Gelbach (SMPH nominee)
    George Gilliam (SMAH nominee)
    Jamie Miller (SMOH nominee))
  • 2019
    Dylan Cabrera (SMAH nominee)
    Shannon Dillman (SMOH nominee)
    Jacob Santer (SMPH nominee)
  • 2018 
    Sara Peeleman (SMOH recipient)
    Thomas Savage (SMAH nominee)
    Bennet Marston (SMPH nominee)
  • 2016 Donal Hanlon (double major, math and physics)
go to Top